Sobota, 20. dubna 2024

V Neštěmicích bude linka na recyklaci pryžového odpadu

V Neštěmicích bude linka na recyklaci pryžového odpadu

Neštěmice - V Neštěmicích by měla vzniknout linka na recyklaci pryžového odpadu, který vzniká při výrobě pneumatik před jejich vulkanizací. "Ročně by měla zpracovat 20 000 tun tohoto odpadu, který přivezeme z Evropské unie, zejména z Německa a Polska," řekl Petr Klug. Klug je jedním ze společníků firmy Gum-Tec, s. r. o., z Opočna na Rychnovsku, která chce linku v Ústí za několik milionů korun postavit. Záměr se ale nelíbí řadě neštěmických obyvatel, protože areál Tonasa Neštěmice, kde by recyklační linka měla stát, je velmi blízko obytné zástavbě. Lidé mají obavu ze zhoršení životního prostředí v bezprostřední blízkosti svých domovů kvůli dalšímu nárůstu automobilové dopravy a provozu linky. Již v roce 2002 chtěla v areálu Tonasa vybudovat norská firma Aluminium Recycling Norway AS provoz na výrobu hliníku. Její záměr podporovalo i město. Místní občané ale tak dlouho protestovali, až se jim podařilo výstavbě hliníkárny zabránit. Podle Kluga se ale obyvatelé Neštěmic nemají čeho obávat.

Z obchodního rejstříku vyplývá, že firma Gum-Tec má základní kapitál 200 000 korun. Potřebné miliony korun na instalaci linky podle Kluga dodají tři němečtí společníci firmy, kteří také přišli s nápadem recyklovat pryžový odpad právě v Ústí nad Labem. Předmětem podnikání opočenské společnosti je velkoobchod, specializovaný maloobchod a realitní činnost. Do konce příštího týdne se veřejnost může se záměrem recyklace pryžového odpadu v neštěmickém Tonasu seznámit v úředních hodinách na odboru životního prostředí ústeckého magistrátu. Současně zde může odevzdat své připomínky. Rada města Ústí nad Labem o tomto záměru zatím nejednala. Nahlédnutím do projektu jsme zjistili, že z 20 000 tun odpadu oddělí linka zhruba 5 600 tun ocelového lana, 2 600 tun gumového granulátu a 800 tun textilu. "Guma se vrátí do výroby, kov půjde do sběru a textil se někde spálí, popřípadě nabídne někomu jinému k využití," uvedl Klug. Linka by měla vytvořit 20 pracovních míst.

Záměr znepokojuje

Pryžový odpad vzniká při výrobě pneumatik před jejich vulkanizací.

Linka by měla ročně zpracovat 20 000 tun tohoto odpadu z Evropské unie, zejména z Německa a Polska.

Záměr se nelíbí obyvatelům Neštěmic, protože areál Tonasa, kde by recyklační linka měla stát, je blízko obytné zástavby.

Zdroj:Ústecký deník
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů