Pátek, 19. dubna 2024

ČR hrozí dovoz odpadu, nemá v Bruselu podporu

ČR hrozí dovoz odpadu, nemá v Bruselu podporu
Na pracovním zasedání k nové odpadové směrnici v Bruselu sice Rakušané naznačili, že by se mohli přidat k výhradám k plánovanému přeřazení spaloven z kategorie zařízení k odstranění odpadu na zařízení k jeho energetickému využívání, na prosazení návrhu to ale nestačí.

Čechům stále chybí na půdě EU podpora pro návrh zamezení převozu odpadů přes hranice za účelem spálení. Na pracovním zasedání k nové odpadové směrnici v Bruselu sice Rakušané naznačili, že by se mohli přidat k výhradám k plánovanému přeřazení spaloven z kategorie zařízení k odstranění odpadu na zařízení k jeho energetickému využívání, na prosazení návrhu to ale nestačí. Česku tak může hrozit masivní dovoz odpadů. Řekl to Daniel Vondrouš z ministerstva životního prostředí, který se jednání zúčastnil.


Rada ministrů životního prostředí EU by měla o nové směrnici rozhodovat v prosinci, do té doby se uskuteční ještě čtyři pracovní zasedání. Vondouš vidí ve stanoviscích některých zemí posun, k prosazení všech požadavků Česka je však skeptický.


Řada zemí si je podle Vondrouše vědoma problémů, které může převážení odpadů znamenat, a hledá nějaké řešení. Například Finsko přišlo s návrhem, aby se hledisko soběstačnosti vztahovalo nejen na odstraňování odpadů, jak je tomu dosud, ale aby platilo i pro využití směsného komunálního odpadu. Nepřistoupilo však na požadavek, aby země byly nadále soběstačné i při spalování veškerého odpadu ve spalovnách. Už na červnovém jednání Rady EU pro životní prostředí Česko získalo pro tento požadavek Dánsko, Lucembursko, Švédsko, Litvu, Lotyšsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a přistupující Rumunsko.


Princip soběstačnosti při odstraňování a spalování by umožnil v případě potřeby zakázat dovoz odpadu ze zahraničí do spaloven či na skládky.


Pro výhradu k přeřazení spaloven do kategorie energetických zdrojů se zatím vedle Čechů vyslovily Polsko, Slovensko a Maďarsko. Jejich podporu získali čeští vyjednavači na jaře, kdy v Česku propukl skandál s nelegálními dovozy tisíců tun odpadu z Německa.


Směrnici bude na podzim projednávat také Evropský parlament.

http://www2.euroskop.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů