Čtvrtek, 25. dubna 2024

Firma na výstavbu spalovny v Opatovicích mění název a sídlo

Firma na výstavbu spalovny v Opatovicích mění název a sídlo

Pardubice - Akciová společnost EVO Opatovice založená Pardubickým krajem pro výstavbu velké spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku změní svůj název a sídlo. Krajští zastupitelé dnes odhlasovali, že firma ponese název EVO Pardubice a bude sídlit na adrese kraje na Komenského náměstí 125 v Pardubicích. Formální změna odráží neúspěch při jednáních o místě výstavby spalovny.

Pardubický kraj se nedokázal dohodnout na nájemních podmínkách s vlastníkem areálu opatovické elektrárny, společností International Power, kde mělo zařízení stát. Záměr proto pozastavil a do konce června by mělo představenstvo firmy EVO najít novou lokalitu pro výstavbu. Pokud by se to do té doby nepodařilo, od projektu zřejmě ustoupí.

"Změna názvu a sídla je jen formální ale musí ji schválit zastupitelstvo. O projektu budeme jednat až po 30. červnu," řekl krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Petr Šilar. Jediným akcionářem společnosti je Pardubický kraj.

Spalovna v Opatovicích měla v první fázi likvidovat 96 000 tun komunálního odpadu ročně a produkovat 30 000 tun popílku a škváry, ve druhé etapě až dvojnásobek. Původní svozová oblast zahrnovala celé východní Čechy, Královéhradecký kraj i hradecký magistrát se ale později proti tomuto záměru postavily. Pardubický kraj se pro myšlenku spalovny snažil získat obce ve svém regionu, zatím uspěl předběžně jen v Pardubicích. Naopak lidé ze sousedních Opatovic a Čeperky v referendech výstavbu spalovny zamítli a zakázali svým radnicím se projektu účastnit. Náklady na spalovnu se odhadují na dvě miliardy korun, kraj doufá, že na ni získá dotaci z Evropské unie.

Záměr vyvolal v regionu rozsáhlý odpor veřejnosti i ekologických iniciativ. Při dvou protestních peticích se v rozmezí tří let sešlo přes 10 000 podpisů. Odpůrci spalovny projektu vytýkají, že by zbrzdil dobře nastartovaný systém sběru, třídění a využívání druhotných surovin a produkoval by toxickou škváru, popílek a dalších jedovaté zplodiny s rakovinotvornými účinky. Navíc poukazují na vysoké náklady na výstavbu, které by šly podle nich lépe využít na alternativní zpracování odpadu.

V Opatovicích již jeden rozsáhlý průmyslový projekt zkrachoval. Finská společnost Myllykoski vloni vzdala svůj záměr vybudovat v této lokalitě za 13 miliard korun papírnu s roční produkcí až 380 000 tun papíru a svou investici chce umístit v sousedství svého závodu v Německu. Příčinou odchodu bylo podle investora vleklé povolovací řízení, které zkomplikoval i odpor veřejnosti. Pardubický stavební úřad zavalily stovky připomínek a námitek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů