Čtvrtek, 18. dubna 2024

Soud: Nezatajujte schůzky ministrů

Až po čtyřech letech se právníci domohli práva na informace o jednáních ministrů Urbana a Římana.

Soud: Nezatajujte schůzky ministrů

Celé čtyři roky odmítalo ministerstvo průmyslu zveřejnit přehled jednání svých dvou šéfů, Milana Urbana z ČSSD a Martina Římana z ODS. V lednu musel zasáhnout soud. Rozhodl, že veřejnost má na tyto informace nárok.

Celý příběh začal už na jaře roku 2007. Právníci neziskové organizace Ekologický právní servis se tehdy rozhodli, že zmapují kontakty ministrů s lobbisty a manažery velkých zahraničních firem, které usilovaly o stavby továren na českém území.

Na investicích tohoto typu se nejvíc podílel resort průmyslu a obchodu, a proto v dubnu 2007 právníci zaslali na ministerstvo žádost o "poskytnutí itineráře/harmonogramu/programu práce, setkání a akcí" ministrů Urbana a Římana za roky 2005 a 2006.

"Připravovali jsme studii o zahraničních investicích, jako byla například stavba hliníkárny NEMAK a další. Neměli jsme nějakou konkrétní informaci o kontaktech ministrů například s lobbisty, ale chtěli jsme zmapovat jejich styky se zástupci velkých zahraničních firem," vysvětlil žádost právník Ekologického právního servisu Jiří Nezhyba.

Ministerstvo odmítlo informace dodat. Úředníci argumentovali tím, že požadované údaje podléhají utajení, protože jde o "koncepční obchodně politická jednání".

Právníci neziskové organizace se s tím nesmířili a až do srpna se snažili údaje vymoci. Pak ale tehdejší ministr průmyslu a dnešní šéf poradců premiéra Petra Nečase Martin Říman z ODS právníkům odpověděl, že požadované informace o exministru Urbanovi už nemá k dispozici, a údaje o něm byly počátkem roku 2007 skartovány.

Na to ekologové reagovali žalobou. Ještě v srpnu 2007.

O případu se vůbec nevědělo, už proto, že se táhl neobvykle dlouho. Městský soud v Praze nakonec rozhodl až letos sedmého ledna.

V rozsudku, který mají HN k dispozici, mimo jiné uvádí, že "informace nemůže být utajována a zároveň skartována". Jinými slovy, argumenty ministerstva označil za výmluvu.

Soud ministerstvu nařídil, aby čtyři roky starou žádost o informace vyřídilo znovu. Současný ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS chce verdikt respektovat.

Jakmile rozsudek obdržel, odpověděl neziskové organizaci, že její žádost znovu posoudí "v celém rozsahu a na základě stávajících možností."

Zároveň ale naznačuje, že se právníci možná všech údajů nedočkají, protože v dopise uvádí, že jim poskytne řádné odůvodnění v případě, že "pokud bude shledáno, že některé z těchto informací nejsou k dispozici". Jeho úřad na to má navíc čas už jen necelý týden.

"Nicméně ministerstvo, vázáno právním názorem Městského soudu v Praze, se v dalším řízení vypořádá s námitkami, které v předchozím řízení opomenulo," sdělil včera mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

"Pravda je, že i když nám informace dodají, teď už jsou nám k ničemu. Naší studii jsme vydali už na konci roku 2007. Máme teď čerstvou zkušenost z Polska, kde jsme se také soudili o informace. Tam mají ale v těchto případech tříměsíční lhůtu, takže se tam nemůže stát, že se informací dočkáte až po letech, kdy ztratí hodnotu," reagoval právník Nezhyba.

AUTOR: Jan Kubita
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů