Pátek, 29. března 2024

Soud zastavil stíhání Drobilova exporadce Knetiga

Soud zastavil stíhání Drobilova exporadce Knetiga

Obvodní soud pro Prahu 1 podle informací ČTK rozhodl o zastavení trestního stíhání Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila. ČTK to dnes bez dalších podrobností potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Dodala pouze, že Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obdrželo rozhodnutí v pondělí, v současnosti je studuje a zváží, zda proti němu podá stížnost. V obžalobě, kterou podali minulé pondělí, viní státní zástupci Knetiga z nepřímého úplatkářství.

Mluvčí soudu Michaela Wenzlová informaci o zastavení stíhání nepotvrdila. "Soudkyně, která věc řeší, nepovažuje za vhodné poskytnout informace tisku dříve, než je budou mít účastníci trestního řízení," uvedla. Není tak jasné, z jakých důvodů bylo stíhání Knetiga zastaveno. Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová minulý týden uvedla, že Knetig podle závěrů žalobců požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Podle médií sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal v minulosti server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Drobil minulý týden řekl, že o údajných jednáních Knetiga v Komerční bance nevěděl. Michálek ho prý původně varoval před tím, že podezřelé rozhovory s bankou vede tehdejší náměstek SFŽP Dušan Fibingr, nikoliv Knetig. Zatímco Fibingrovu roli prověřoval, o Knetigově údajných schůzkách v Komerční bance se prý Drobil dozvěděl až letos v srpnu, když policie Knetiga obvinila. "Stalo-li se to, pan Knetig jednal sám za sebe, absolutně překročil veškerá oprávnění, veškeré mandáty, které vyplývaly z jeho pozice poradce ministra," prohlásil Drobil.

Michálek na údajnou korupci na SFŽP upozornil prostřednictvím tajně pořízených nahrávek loni v prosinci. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS. Někteří spolustraníci ho v době, kdy kauza vrcholila, žádali, aby z vedení ODS odešel. Takové hlasy ale byly ojedinělé a debata o Drobilově pozici v ODS postupně utichla. Drobil všechna obvinění na svou adresu odmítá.

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce června však případ odložili. Následně se však dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali, či nejednali na jeho pokyn. Odložení kontroluje Nejvyšší státní zastupitelství. Pokud kauzu znovu otevře, policie chce žádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání.

Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě Michálkova trestního oznámení. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřovali tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun, podle Michálka byl zmanipulovaný. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu.

Deník Právo nedávno informoval o tom, že protikorupční policie případ údajně zmanipulovaného tendru odložila koncem září a Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 rozhodnutí potvrdilo. Policisté odůvodnili odložení věci tím, že samotná příprava trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky není podle nového trestního zákoníku trestná, uvedl deník.

Alice Le Gearová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů