Čtvrtek, 25. dubna 2024

ZATÍM 10 STATEČNÝCH v SOUTĚŽI ZELENÁ JE ZAHRADA!

ZATÍM 10 STATEČNÝCH v SOUTĚŽI ZELENÁ JE ZAHRADA!

Do soutěže Zelená je ZaHRAda – O nejúspěšnější projekt ekologické školní zahrady se zatím přihlásilo 10 škol z Plzeňského kraje. Do soutěže se zatím přihlásili nejenom školy a školky  z Plzně (6. MŠ, 1. ZŠ, 33. ZŠ, 22. ZŠ, 7. ZŠ), ale i školy mimoplzeňské např. z Kralovic, Horažďovic, Spáleného Poříčí nebo z Chotěšova.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první ročník soutěže, rozhodl se Nadační fond prodloužit uzávěrku soutěže až do 28 února. Pokud tedy máte ekologickou školní zahradu, přihlašte se do soutěže „ Zelená je zaHRAda“ (přihlášky jsou ke stažení na www. zelenypoklad.org). Nejúspěšnější projekty budou představeny v květnu 2006 na konferenci věnované ekologické tématice a nejlepší projekt si odnese dataprojektor.

K moderní škole patří ekologická školní zahrada stejně jako např.  počítačová učebna.  Tento trend je patrný na školách v západní Evropě. A jaké jsou zkušenosti nizozemských nebo rakouských škol? Nezbavujte se školních pozemků! V Nizozemí momentálně velmi pracně vykupujume školní pozemky pro ekologickou školní zahradu, kterých jsme se předtím neuváženě zbavili.

A jak si můžete představit ekologickou školní zahradu? Při pěkném počasí se zde děti mohou učit, najdete zde třeba včelí úl, hromada kamenů pro ještěrky, skleník, sbírku hornin z blízkého okolí, ptačí budky, komposty. Děti se od první třídy naučí sázet a pečovat o rostliny. Školy, které takto vyučují se i vyjadřují v tom smyslu, že se ve škole zmenšil vandalismus.

A proč se například do soutěže přihlásila Základní škola praktická Kralovice? K tomu nám paní ředitelka školy Mgr. Milada Šliková řekla: „ Naše škola se má rozhodně čím pochlubit, při pěkném počasí se na zahradě denně vyučuje. Pěstujeme zde ovoce a zeleninu. Také zde máme kompost, bylinkovou zahrádku a ohniště s lavičkami. Každoročně také pořádáme výstavy s nejlepšími výpěstky žáků.“

Další informace:

Nadační fond Zelená poklad funguje od roku 1999, zřizovatelem je Město Plzeň, které je také jeho největším dárcem. Každoročně fondu věnuje 1 mil. Kč. Posláním nadačního fondu je podporovat projekty zaměřené na ochranu přírody, revitalizaci veřejných prostranství a ekologickou výchovu nejen dětí a mládeže, ale i široké veřejnosti.
Nadační fond Zelený poklad, Americká 29, Plzeň 301 38, Tereza Teuschelová, mobil:777 793 726, tel. : 37 732 955 8, www.zelenypoklad.org     

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů