Pátek, 29. března 2024

Ekologické bádání? Třeba v bělostné věži bez přípojek

Bělostná aerodynamická věž bez drátů a přípojek, která odolá náporu větru i sněhové kalamitě a nepovyšuje se nad okolní krajinu.
Ekologické bádání? Třeba v bělostné věži bez přípojek

Tak vypadá šetrná meteorologická stanice, kterou pro Chráněnou krajinnou oblast Králický Sněžník navrhli autoři vítězného návrhu v 3. ročníku ideové soutěže pro studenty Revit Open 2008.

Budoucí architekti i čerství absolventi vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice dostali za úkol navrhnout soběstačné vědecké pracoviště v chráněné krajinné oblasti. Podmínkou byla minimální ekologická zátěž a nízké provozní náklady budovy.

Na druhém místě se umístl návrh Kateřiny Dvořákové.Vavříny pro vítěze si z klání, jež vyhlásila společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB), odnesli studenti z Fakulty architektury v Praze Martin Prokš a Marek Přikryl. Do lokality s nádhernými panoramatickými výhledy na Hrubý Jeseník a Rychlebské hory zasadili úspornou věž inspirovanou vojenským opevněním.

Porotu na vítězném návrhu zaujal architektonický koncept, stavební technologie i vhodná volba materiálu. Nosnou dřevěnou konstrukci stavby doplňuje sendvičový plášť, který pokrývají titanzinkové šablony. Elektrickou energii útočišti pro vědce dodává z větší části malá větrná elektrárna. Hlavním zdrojem tepla je však tepelné zemní čerpadlo, doplněné několika solárními kolektory.

Na třetí příčku dosáhl návrh Jan Kokeše a Zdeňka Chmele.„Návrh meteorologické věže nabízí zajímavou architekturu podepřenou kvalitním stavebně technickým řešením," srhnula názor poroty Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB Fakulty architektury ČVUT. Nejzajímavější na objektu je podle ní jednoduché a energeticky optimalizované tvarové řešení, které čerpá inspiraci z vojenského opevnění z 30. let.

Na 2. místě anonymního klání studentů se umístila Kateřina Dvořáková z Fakulty architektury VUT v Brně a 3. místo obsadili Jan Kokeš a Zdeněk Chmel z téže fakulty.

Cenu MOLABu získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl.Autoři nejlepších návrhů obdrželi ceny ve formě softwarů Autodesk, notebooků a digitálních fotoaparátů. Zvláštní cenu MOLAB, Kabinetu modelového projektování Fakulty architektury ČVUT, získali Tomáš Lindovský, Martin Stára a Kamil Štajgl z Fakulty architektury ČVUT za použití netradičních přístupů a neobvyklého řešení.

Foto: Revit Open 2008

Autor: Lenka Krejcarová

Zdroj:Týden
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů