Čtvrtek, 28. března 2024

V Paříži se jedná o genetickém bohatství planety

V Paříži se jedná o genetickém bohatství planety

V Paříži dnes začala jednání pracovní skupiny Úmluvy o biologické rozmanitosti pro přístup ke genetickým zdrojům a spravedlivé rozdělování přínosů z jejich využívání.

Cílem týdenních pařížských jednání je výrazně pokročit ve vyjednávání mezinárodního režimu přístupnosti a spravedlivého rozdělování přínosů z využívání genetických zdrojů na Zemi a pokusit se o definování základních parametrů tohoto režimu. České předsednictví v Paříži zastupuje evropskou Sedmadvacítku.

Úmluva o biologické rozmanitosti byla podepsána na konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru 5. června 1992. U nás vstoupila v platnost 3. března 1994. Členské státy Úmluvy, kterých je dnes 191, se zavázaly plnit tři cíle:
1) chránit biologickou rozmanitost;
2) udržitelně využívat její složky;
3) mít přístup ke genetickým zdrojům a spravedlivě a rovnoměrné sdílet a rozdělovat přínosy, plynoucích z jejich využívání.

V rámci naplňování třetího cíle si Úmluva stanovila cíl na svém desátém zasedání konference smluvních stran Úmluvy v roce 2010 přijmout tzv. „mezinárodní režim pro přístup ke genetickým zdrojům a spravedlivé rozdělování přínosů, plynoucích z jejich využívání“. Tento cíl byl prosazován zejména rozvojovými zeměmi, které jako země s vysokou biologickou rozmanitostí často genetické zdroje poskytují, aniž by měly z jejich využívání odpovídající profit. Nový režim nakládání s genetickým bohatstvím planety by měl mít globální právně závazný charakter.

Pracovní skupina se sejde před klíčovým 10. zasedáním Úmluvy ještě dvakrát - na podzim 2009 a v první polovině roku 2010. Pokud se jej podaří vyjednat a schválit, vstoupí platnost a výrazně zasáhne do přístupu a využívání genetických zdrojů v celosvětovém měřítku.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP

Další informace:
chm.nature.cz
www.cbd.int
www.iisd.ca

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů