Úterý, 23. dubna 2024

Austrálie vytvoří síť mořských parků na ochranu života v oceánech

Austrálie vytvoří síť mořských parků na ochranu života v oceánech

Vytvoření největší sítě mořských parků s cílem chránit život v oceánech má v plánu Austrálie. V rámci projektu hodlá stanovit limity na rybolov a těžbu plynu a ropy v pobřežních oblastech, informují dnes agentury.
Nové rezervace se mají rozkládat na ploše 3,1 milionu kilometrů čtverečních, což odpovídá více než třetině australských vod, v nichž žijí více než 4000 druhů ryb. Zahrnou zóny, kde se mořští živočichové páří a rozmnožují.

Australský projekt je výsledkem několikaletého plánování a zveřejněn byl před summitem riodejaneirské skupiny, která bude příští týden v Brazílii jednat o udržitelném rozvoji. Počet mořských rezervací u australských břehů vzroste z dosavadních 27 na 60 a rozšíří tak ochranu plejtváků obrovských, karet obrovských, kriticky ohrožených žraloků písečných či moroňů. V australských vodách ale žijí také další druhy, které potřebují ochranu - mezi nimi je žralok velrybí, delfíni, méně známá kareta plochá či keporkak.
"Nastal čas, aby se svět obrátil k ochraně svých oceánů," prohlásil australský ministr životního prostředí Tony Burke, který se summitu za svou zemi zúčastní společně s premiérkou Julií Gillardovou.
Podle Burkea vláda mimo jin zaplatí 100 milionů australských dolarů (přes dvě miliardy Kč) na kompenzacích rybolovnému průmyslu kvůli novým omezením jeho činnosti, které začnou platit už v letošním roce.

Ještě před uzákoněním mořských parků se bude moci k projektu vyjádřit veřejnost, ale vláda zřejmě nenarazí na větší překážky při zavádění restrikcí v rámci již existujících zákonů. Nicméně plánuje jednání i se zástupci rybolovného průmyslu.
Doposud Austrálie chránila pouze 800.000 kilometrů čtverečních svých vod. A ve světě vůbec se těší ochraně pouze 2,85 milionů kilometrů čtverečních oceánských či mořských vod.
Větší ochrana australských úřadů se bude vztahovat i na již chráněné Korálové moře u severovýchodních břehů Austrálie a také přilehlý Velký bariérový útes, který je veden na seznamu UNESCO.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) projekt uvítal jako inspiraci pro další země.
S výhradami ale přišla domácí konzervativní opozice. "Jsem instinktivně proti čemukoliv, co poškozuje práva na rekreační rybolov...a všemu, co dále poškodí komerční rybolovný průmysl i turistický průmysl," prohlásil vůdce opozice Tony Abbott. Řekl, že pokud opozice ve volbách příštího roku zvítězí, přezkoumá hranice plánovaných parků.

Burke ale zdůraznil, že projekt by měl stanovit měřítka pro ochranu životního prostředí ve světě a zároveň i zajištění potravy - například přístup ke zdrojům i jejich dostupnost. Hodlá zajistit zásoby ryb bráněním nadměrnému rybolovu.
Odpůrci plánu tvrdí, že v jeho důsledku ztratí práci 36.000 lidí a postiženi budou obyvatelé v šesti desítkách pobřežních lokalit.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů