Pátek, 29. března 2024

Kdo zaplatí výměnu starých kotlů?

Kdo zaplatí výměnu starých kotlů?

V sobotu 1. září začne platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zpřísňuje podmínky pro vytápění domácností pevnými palivy. Přínosem novely je zlepšení kvality ovzduší, nevýhodou pak finanční zátěž pro půl milionu domácností. Stát sice nezakáže provozování starých kotlů, ale zavede v domácnostech jejich povinné kontroly a inspekce.

Za nesplnění zákonných podmínek, překračování emisních limitů a spalování nevhodných materiálů hrozí občanům pokuty až 50 tisíc korun. Sankcím lze však předejít nákupem nového kotle. "Jednorázové vydání ve výši 80 až 100 tisíc korun může být velkým zásahem do rodinného rozpočtu, proto lidem nabízíme zvýhodněné financování nového kotle v rámci našeho EKOprogramu," říká Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny. "Investice do ekologických kotlů se z dlouhodobého hlediska domácnostem vyplatí. Modernější kotle mají nižší spotřebu paliva při stejném výkonu a šetří tak peníze v rodinném rozpočtu. Majitel současně ocení pohodlnější obsluhu i regulaci kotle," dodává Zikmundová.

Asi půl milionu kotlů se bude muset vyměnit

Přibližně 640 tisíc domácností v České republice používá jako zdroj tepla pro ústřední vytápění kotel na tuhá paliva (dřevo, uhlí, koks) o výkonu 10-300 kW. Asi půl milionu z nich ho bude muset do deseti let vyměnit, neboť kotel nebude splňovat emisní limity. Znamená to, že tyto domácnosti budou muset investovat do nákupu nového, ekologicky vyhovujícího kotle, přibližně částku 80 tisíc korun.

Nově musí všechny kotle v domácnostech projít autorizovanou revizí nejpozději do konce roku 2016. Z této povinnosti jsou vyňaty topné systémy v rekreačních objektech a klasické krby.

REKOpůjčka plus od Raiffeisen stavební spořitelny

Těm, kteří plánují koupi nového ekologického kotle, nabízí Raiffeisen stavební spořitelna v rámci svého EKOprogramu úvěr REKOpůjčka plus. Je dostupný ihned, bez akontace, s roční úrokovou sazbou od 4,7 %.

Hodí se nejen pro výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva, ale i na menší rekonstrukce a úpravy bydlení, například zateplení fasády, výměnu oken nebo pořízení alternativního zdroje vytápění. Až do výše 500 tisíc korun jej lze získat bez zajištění.

Přehled termínů a změn v provozu kotlů na tuhá paliva

Září 2012 - Začíná platit nový zákon o ochraně ovzduší

Leden 2014 - Končí prodej kotlů na tuhá paliva splňujících podmínky první a druhé emisní třídy

Prosinec 2016 - Všechny kotle musí projít autorizovanou revizí.

Leden 2017 - Počínaje tímto datem jsou majitelé povinni na vyžádání obecního úřadu předložit doklad o revizi kotle na tuhá paliva. Hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Leden 2018 - Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva třetí emisní třídy.

Září 2022 - Nejzazší termín pro ukončení topení v kotlích, které nesplňují podmínky alespoň třetí emisní třídy. Hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů