Středa, 24. dubna 2024

Drobné vodní toky pod novou správou

Od letošního 1. ledna byly povinnosti a působnosti Zemědělské vodohospodářské správy (ZVHS) převedeny na státní podniky Povodí a státní podnik Lesy ČR. Na jejich bedra tak dolehla i správa drobných vodních toků. Co změna přináší?

Drobné vodní toky pod novou správou

Konkrétně Lesy ČR převzaly zhruba 15 tisíc km drobných toků. Ovšem nutno dodat, že s údržbou potoků a bystřin protékajících lesními porosty i zemědělskou krajinou má zkušenosti od svého založení v roce 1992. Celkem se tedy v současné době tento státní podnik stará už o více než 39 tisíc km drobných toků, které organizačně spadají pod šest Správ toků působících v oblastech Povodí Labe (Hradec Králové), Vltavy (Benešov), Ohře (Teplice), Odry (Frýdek-Místek), Moravy (Vsetín) a Dyje (Brno).

Z jednotlivých státních podniků Povodí si vyberme jako příklad Povodí Vltavy. To teď pečuje o více než 12 tisíc km drobných vodních toků a o dalších téměř 6500 km jejich ještě menších přítoků.

NE VŠEM PŘÁNÍM LZE VYHOVĚT

Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková v souvislosti s nejčastěji vznášenými požadavky obcí připomíná fakt, že v případě, kdy jde o požadavky na odstranění >>sedimentů>břehových nátrží>Ne všechny však odpovídaly stavem přípravy a úrovní zpracování potřebám pro předložení žádostí o dotaci v rámci příslušných programů financování v letošním roce. Tam, kde bylo možné potřebné podklady doplnit a upravit, jsme žádosti podali a tyto akce se připravují pro realizaci. Tam, kde stav přípravy neodpovídal požadavkům programového financování, Povodí Vltavy intenzivně pracuje na úpravě těchto záměrů a projektů tak, aby se daly předložit v nejbližším možném období a mohly se co nejdříve provést.

Je samozřejmé, že při takovém rozsahu námi spravovaných toků nelze vždy okamžitě vyhovět všem požadavkům obcí na námi nově spravovaných tocích. Také koncepce úprav toků prosazovaná Lesy ČR se v některých případech liší od staveb dříve prováděných ZVHS, což může být zdrojem určitých nedorozumění při realizaci nových opatření.
Zdroj:Moderní obec
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů