Úterý, 23. dubna 2024

Montreal nebyl neúspěšný

Montreal nebyl neúspěšný
Emise skleníkových plynů ve světě rostou ročně víc než o jedno procento. Potíž je v tom, že mnohé státy jsou ochotny rokovat o tom pouze na konferencích.

Očekávat, že státy, které se nechtějí připojit ani ke Kjótskému protokolu, natož k připravované nové etapě tzv. post-Kjóta, změní naráz názor a pustí se s vervou do snižování emisí skleníkových plynů, by nebylo realistické. Proto je důležitým výsledkem ekologické konference OSN, která skončila za účasti 190 zemí před pár dny v Montrealu, pouhá ochota o klimatických změnách dál jednat.

Účastníci konference se na nových celosvětových rozhovorech již domluvili. Na tuto dohodu přistoupili i Američané, kteří se zatím do kjótského procesu snižování emisí zatahovat příliš nenechali. Mají však své podmínky, např. nechtějí, aby rozhovory vyústily do přijímání společných závazků. Jejich požadavkem je mnohost přístupů: závěrečný dokument z Montrealu tuto mnohost uznává. USA na snižování emisí formou Kjóta moc nesázejí - jejich snahou je vývoj nových, ekologičtějších technologií, což je ale i cíl celého procesu nastartovaného Kjótem. Velkým tématem je dnes v USA využití vodíku jako paliva a zdroje energie.

Jednání o tom, jak budou státy snižovat emise skleníkových plynů po roce 2012, který je hranicí působnosti Kjótského protokolu, však v Montrealu skutečně nepokročila. Nepomohla snaha evropských zelených stran, které poslaly do Montrealu deklaraci, zdůrazňující nutnost vytvořit jasný rozvrh vyjednávání o klimatických závazcích po skončení prvního období podle Kjótského protokolu. Mělo by být ukončeno do roku 2008, zahrnuty by měly být i emise z mezinárodních letů a plaveb.

Kjótský protokol je platný od letošního února po ratifikaci Ruskem. Chyběla mu však řada pravidel pro omezování emisí v jeho rámci. Ta nyní delegáti konference v Montrealu schválili, takže protokol už je plně funkční. A Evropská unie se opět jako první skupina států chystá na další etapu. Ministři životního prostředí v EU prosazují snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 15 až 30 procent ve srovnání s rokem 1990.

AUTOR: Milena Geussová
Zdroj:EKONOM
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů