Čtvrtek, 18. dubna 2024

EUROposlanci zvedli ruce pro novou ekologickou legislativu

Ekologové jsou nadšeni, průmyslníci vyjadřují skepsi.
EUROposlanci zvedli ruce pro novou ekologickou legislativu

Výbor pro životní prostředí EP v úterý odsouhlasil všechny tři předložené zprávy, které se týkaly obchodování s emisními povolenkami, stanovování cílů ohledně vypouštěných skleníkových plynů pro jednotlivé země Unie a podpory technologie CCS. 

Témata:

Poslanci z výboru pro životní prostředí (ENVI) se postavili za zpravodajku ke zprávě o obchodování s emisními povolenkami křesťanskou demokratku Avril Doyle a schválili všechny jí navrhované změny legislativy až na jeden dodatek, a to i přes to, že Doyle čelila silné vnitrostranické opozici. Tento krok je vnímán jako dílčí porážka vlivné industriální lobby.

Výbor se tedy přiklonil k názoru, že energetické firmy budou muset v aukcích kupovat plných 100% povolenek už od roku 2013, zatímco energeticky náročná odvětví zpočátku jen 15% (Komise původně požadovala 20%). Tento podíl se bude postupně navyšovat až na 100% v roce 2020. Všechny příjmy z aukcí by měly jít na projekty související s globálním oteplováním, přičemž polovina z vybraných peněz má být utracena v rozvojových státech.

Stovky miliónů povolenek (jedna na tunu CO2) mají být místo nově příchozím podnikům k dipozici na podporu rozvoje technologie CCS. Poslanci dále prosadili zvednutí limitu pro zapojení společností do systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) z 10 tisíc vypouštěných tun CO2 na 25 tisíc tun ročně. 40% závazků vyplývajících z ETS mají podle poslanců být schopny firmy plnit v rámci projektů v rozvojových zemích.

Poslanci shcválili také další návrhy: první z pera poslankyně zelených Satu Hassi, který se zaměřuje na cíle ohledně redukce emisí skleníkových plynů u odvětví, která nespadají do ETS (doprava, zemědělství, domácí vytápění apod.). Předběžný návrh počítá s navýšením limitu pro redukci vypouštěných tun CO2 ze 20% na 30% do roku 2020 a s finančními postihy pro státy, které tomuto kritériu nevyhoví. Nejméně kontroverzní byla poslední schvalovaná zpráva, jejímž autorem je britský liberál Chris Davies, týkající se podpory technologie CCS – ta by měla být od roku 2015 instalována na všech uhelných elektrárnách v Evropě.

Stanoviska:

Evropská komise vyjádřila ústy komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase potěšení z průběhu hlasování v ENVI: „Je důležité, že při schvalování dodatků ve výboru nedošlo k narušení základních kontur návrhu Komise,“ prohlásil Dimas.

Německý křesťanský demokrat Karl-Heinz Florenz už tak nadšený nebyl: „Propásli jsme jedinečnou příležitost k tomu, abychom přišli s praktickým řešením. Pokud bude definitivně schválen současný návrh, bude mít evropský průmysl vážné problémy obstát v konkurenci Číny nebo USA, kde platí méně přísná ekologická legislativa.“

„Není to samozřejmě definitivní tečka, jednání pokračují mezi členskými zeměmi, balíček samozřejmě musí projednat i EP jako celek. Je to ale velice důležitý krok k tomu, aby byl celý balíček brzy schválen,“ hodnotí výsledek jednání ENVI náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.

Zuzana Krejčiříková, vedoucí útvaru Evropská agenda v rámci ČEZ, k hlasování uvedla: „V oblasti EU ETS je pro nás důležitý především postupný náběh aukcí povolenek na emise skleníkových plynů od roku 2013. ENVI odsouhlasil 100% prodej povolenek v aukcích. Domnívám se nicméně, že hlasování v plénu může tento požadavek zmírnit vzhledem k tomu, že v rámci Rady se formuje koalice devíti členských států na podporu postupných aukcí a tyto státy již dosáhly blokační menšiny. Z hlediska hlasování kladně vítáme podporu separace a ukládání CO2.“

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: „Česká vláda prosazuje, oproti návrhu Evropského parlamentu a Komise, odsunutí povinnosti elektrických gigantů platit za emisní povolenky. Tímto jen navýší již tak ohromné zisky ČEZu, který je místo na snižování zátěže životního prostředí a modernizaci utrácí za nákupy uhelných elektráren v zahraničí. Peníze z prodaných emisních povolenek by stát mohl použít na podporu zateplování budov, a snížit tak výdaje domácností.“


Zdroj: http://www.euractiv.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů