Středa, 24. dubna 2024

Zelení: „Proletí dotace komínem?“

Zelení: „Proletí dotace komínem?“

Elektrárenská společnost ČEZ jedná se zemědělci o možnosti spálit přebytečné obilí ve svých elektrárnách. Jedná se o několik set tisíc tun z loňské sklizně, která byla oproti roku 2003 téměř dvojnásobná.

 

Pro Stranu zelených  je tato situace důsledkem nesystémového přístupu k zemědělství, které produkuje za masivního využívání dotací zbytečně mnoho potravin a to často způsobem, který ničí krajinu, znečišťuje podzemní i povrchové  vody či způsobuje chovaným zvířatům zbytečné utrpení.

 

Jan Korytář, člen předsednictva SZ, k tomu dodává: „S každou tunou konvenčního obilí se spálí i téměř 600 Kč evropských i národních zemědělských dotací, u 100.000 tun je to 60 milionů korun! To je špatné řešení. Dlouhodobě může pomoci situaci řešit jedině rozvoj biozemědělství, které díky nižším výnosům nevytváří takové přebytky, je ohleduplné k přírodě a produkuje zdravější a kvalitnější potraviny.“ 

 

Nabízí se samozřejmě také otázka, zda je etické obilí spalovat, když jsou na světě místa, kde lidé hladoví. To však podle dalšího člena předsednictva SZ Martina Bursíka není příliš rozumné: „Pokud bude chtít Česká republika poskytnout potravinovou pomoc některé z rozvojových zemí, je daleko efektivnější nakoupit potraviny na běžném, méně vzdáleném trhu, než je dovážet z České republiky. Náklady na dopravu obilí od nás by si totiž vynutily jen další dotace.“

 

Strana zelených podporuje rozvoj pěstování biomasy pro energetické účely a vidí v rozvoji tohoto odvětví budoucnost. Zároveň však nepovažuje za nejvhodnější řešit tuto otázku spalováním dotovaného obilí.

V roce 2004 obdrželi zemědělci na 1 hektar orné půdy dotaci z evropské unie 1830 Kč a z národních zdrojů dalších 1450 Kč, tedy celkem 3.280 Kč na hektar orné půdy. V České republice se podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2004 sklidilo 8.783.801 tun obilí, které se vypěstovalo  na 1.609.351 hektarech. Průměrný výnos byl 5,46 tuny. Nejvíce se pěstovala pšenice, celkem se sklidilo 5.042.523 tun z 863.161 ha s průměrným výnosem 5,84 tuny z hektaru.

 

Kontakt:

Jan Korytář, člen předsednictva SZ, tel.:  776 56 17 36

Martin Bursík, člen předsednictva SZ, tel.: 603 546 586

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů