Pátek, 19. dubna 2024

V Hostětíně začala Letní škola pěstování ovocných dřevin

V Hostětíně začala Letní škola pěstování ovocných dřevin

V Hostětíně dnes, 10. srpna 2009, začala tradiční Letní škola ochrany přírody a krajiny. Letos je zaměřena na pěstování ovocných dřevin, zejména přírodě šetrnými způsoby. Letní školy se účastní 25 lidí z celé České republiky, potrvá 5 dní, tedy do pátku 14. srpna 2009.

Ovocné dřeviny patří k tradičním prvkům naší krajiny, mají užitečné ekologické funkce, jsou přírodním i kulturním dědictvím. Jejich úloha v přírodě a krajině může být zachována jen díky lidem, kteří jsou ochotni se jim věnovat. Cílem letní školy je zprostředkovat zájemcům teoretické informace a praktické dovednosti spojené s ekologickým pěstováním ovocných dřevin.

Program Letní školy začal v pondělí odpoledne poznáním obce a okolí, konkrétně exkurzí po modelových projektech udržitelného rozvoje v Hostětíně: výtopně na biomasu, slunečních kolektorech, pasivním domě, kořenové čistírně odpadních vod, šetrném obecním osvětlení, sochách v krajině.

Jaká témata a aktivity účastníky v dalších dnech neminou?

Na účastníky čeká trocha teorie: dozví se o přínosech ovocných dřevin pro přírodu a krajinu, rozdílech mezi ekologickým a konvenčním zpracováním. Seznámí se s významem a specifiky starých a krajových, ale také moderních odrůd, odolných proti škůdcům a nemocem. Doplňková přednáška bude věnována přírodním zahradám.

Letní škola bude také praktická – účastníci se naučí základy údržby a pěstování ovocných dřevin – výsadbu, řez, roubování, očkování, ochranu proti škůdcům a chorobám. Jednou z nejsložitějších záležitostí bude pomologie, neboli poznávání odrůd podle různých znaků.

Během exkurzí účastníci Letní školy navštíví několik výsadeb a zpracoven ovoce v okolí, mezi jinými moštárnu a tradiční sušírnu ovoce v Hostětíně, modernější sušírnu ovoce a staré sady v Pitíně, ovocnou školku a mladý genofondový sad v Bojkovicích.

Letní škola poskytuje také velký prostor pro osobní konzultace účastníků s fundovanými lektory.

„Pěstování ovocných dřevin je tradicí, která se v posledních letech začíná obnovovat, zájem lidí o vzdělávání nás těší. Stromy jsou v krajině a obcích velmi důležité – čistí vzduch, zlepšují mikroklima, podporují biodiverzitu a navíc jsou krásné – proto se jejich pěstování snažíme podpořit,“ uvádí Jana Tesařová, organizátorka akce.

Pořadatel: Letní školu pořádá Ekologický institut Veronica ve svém vzdělávacím Centru Veronica Hostětín. Odborným garantem a hlavním lektorem je Ing. Stanislav Boček, PhD. ze Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Příloha: Program Letní školy

Kontakt: www.hostetin.veronica.cz, jana.tesarova@veronica.cz, tel. 572 630 670, 775 209 208

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů