zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co obnáší povinnost stanovení kategorie výrobce pro provozovatele fotovoltaické elektrárny?

26.01.2018
Energie
Solární energie
Do konce ledna čeká provozovatele fotovoltaických elektráren (FVE) povinnost informovat svého provozovatele distribuční soustavy (PDS) o zařazení do kategorie výrobce, a to na základě údajů z měření výroby a dodávky v kalendářním roce 2017. Na základě tohoto sdělení bude výrobce zařazen do příslušné kategorie pro období od 1.4.2018 do 31.3.2019.Kolem stanovení kategorie výrobce panuje řada nejasností. Proto jsme požádali výkonného ředitele České fotovoltaické asociace Ing. Petra Mauleho o vysvětlení dané problematiky.SN: Provozovatelé FVE v těchto dnech dostávají od PDS emaily s výzvou o zařazení do kategorie výrobce. Toto vyplývá z § 53, resp. 54 vyhlášky č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou, kde je taktéž výrobce první a druhé kategorie definován. Co to znamená pro provozovatel jednotlivých FVE? Jak mají zareagovat v požadovaném termínu do 31.1.2018?Jedná se o opakované rozhodování, které může provádět každý výrobce na základě měření roku předcházejícího. V případě, že výrobce splní procentuální kvótu dodávky elektřiny do distribuční nebo přenosové soustavy, je tento výrobce finančně zvýhodněn (nehradí platbu za rezervovanou kapacitu). Pro drtivou většinu malých a středních provozovatelů, kteří provozují výrobnu elektřiny v režimu zeleného bonusu, procentuální podmínku nesplňují.SN: Kdo je vlastně výrobce první a druhé kategorie? Jaké je rozdíl mezi výrobci v obou kategoriích?Fotovoltaický výrobce první kategorie je výrobce, který dodává alespoň 80% z vyrobeného ročního množství (sníženého o vlastní technologickou spotřebu), do distribuční nebo přenosové soustavy.Dále platí, že výrobce první kategorie si u svého PDS nesjednává rezervovanou kapacitu (měsíční nebo roční) a nehradí platbu za rezervovanou kapacitu nebo platbu za příkon (za jistič)1, zatímco výrobce druhé kategorie si kapacitu sjednává a platby hradí.SN: Co se stane jednotlivým provozovatelům FVE, pokud z různých důvodů nestihnou v požadovaném termínu informovat jednotlivé PDS o svém zařazení do kategorii výrobce?Nestane se nic tak podstatného. Pokud stávající výrobce první kategorie, dle §53 odst. 4, do 31.1.2018 nenahlásí provozovateli distribuční nebo přenosové soustavy (podle způsobu připojení výroby), bude distributorem zařazen automaticky do druhé kategorie. Změny se projeví ve vyúčtování výrobny nejdříve v období od 1.4.2018 do 31.3.2019, takže pokud výrobna svým charakterem přetoků splňuje podmínku 80%, přibudou ve vyúčtování na 12 měsíců navíc platby za rezervovanou kapacitu připojeného místa. U výrobce druhé kategorie žádná změna nenastává.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?
Další zprávy z internetu
Dnes
04:00 V Kurdějově byste neměli chybět [Solární Novinky]
Včera
12. října 2018
11. října 2018




Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí