Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vlastníci půdy požadují změny v myslivecké legislativě (kurzy.cz)

22.10.2009  |  RSS zdroj: Silvarium.cz
Silvarium.cz Abstrakt:  PRAHA (MEDIAFAX) - Neoddělitelnost mysliveckého práva od vlastnictví půdy je třeba zakotvit v novele zákona o myslivosti. Uvádí to Svaz vlastníků půdy ČR (SVP) k výzvě ministerstva zemědělství k diskusi o podobě myslivosti v ČR po vstupu do EU.Podle předsedy SVP Františka Jandy je zřejmé, že myslivost v naší republice není stále transformována do demokratických poměrů. „Pokračuje využívání a zneužívání práv vlastníků honebních pozemků,” tvrdí Janda. Uživatelé těchto pozemků podle něj například neplatí vlastníkům nájem či úhradu škod způsobených zvěří. Problém je také v přičleňování pozemků do honiteb bez souhlasu jejich vlastníků.„Závažným nedostatkem zákona o myslivosti v platném znění ale je, že nemá přímou vazbu na zákon o půdě. Proto také zákon o myslivosti připouští porušování práv vlastníků honebních pozemků ve značném rozsahu,” konstatuje se v dokumentu SVP.Podle Jandy musí být cílem stav, kdy vlastníci honebních pozemků se zároveň věnují myslivosti. „Jedině za tohoto předpokladu se vrátí myslivosti ztracené dobré jméno,” podotýká předseda svazu.Vlastníci také požadují vrátit minimální výměru honitby na stav před únor 1948, tedy na rozměr 115 hektarů. Současná minimální výměra honitby 500 hektarů je totiž podle SVP pouze nástrojem manipulace s vlastníky honebních pozemků a nemá odborné odůvodnění.Podle Jandy je však sporné, zda má vůbec existovat zákon o myslivosti. „Myslivost je zájmová činnost a je třeba zvážit, zda je jí třeba upravovat samostatným zákonem,” konstatuje Janda. Problematika myslivosti, jako je oblast občanská, obchodní, ochrana vlastnictví, nájmů či náhrad škod, spadá totiž podle něj do kompetence obchodního a občanského zákoníku a dalších navazujících legislativních předpisů.Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz.
...

Zobrazit celý článek na webu Silvarium.cz »
Související články
Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist