Sobota, 2. prosince 2023

Německo má víc obnovitelných zdrojů energie než klasických

Německo má víc obnovitelných zdrojů energie než klasických

Kapacita německých větrných a solárních elektráren v roce 2017 dosáhla 112,5 gigawattů (GW), což je o přibližně 7 GW víc než instalovaný výkon všech konvenčních, tedy zejména uhelných, plynových a jaderných elektráren v zemi. Uvádí to zpráva německého správce energetické sítě zveřejněná ve středu v Bonnu. Větrníky a fotovoltaické panely ale z celkové výroby elektřiny v objemu 601 terawatthodin dodaly jen zhruba třetinu.

Je to způsobeno především tím, že obnovitelné zdroje jsou závislé na denní době a počasí, proto je jejich využitelnost podstatně nižší než u klasických elektráren, které mohou vyrábět elektřinu prakticky nepřetržitě. Toto omezení obnovitelných zdrojů se projevuje zejména v zimních měsících. Například v lednu roku 2017 německé obnovitelné zdroje vyrobily jen 28,6 % elektřiny. Většinu z toho navíc dodaly elektrárny spalující biomasu. Větrníky o instalovaném výkonu 40 GW kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám vyráběly v lednu řadu dní méně než 5 GWh. Klasické elektrárny tak z celkové spotřeby kolem 80 GW musely pokrývat více než tři čtvrtiny.

Zkušenosti Německa, které se rozhodlo odstavit postupně všechny své jaderné elektrárny a v době, kdy nefouká vítr a nesvítí slunce, si pomáhá uhelnými a plynovými zdroji, potvrzují význam jaderných elektráren nejen pro stabilitu dodávek elektřiny, ale zejména pro snižování emisí oxidu uhličitého. Evropská komise požaduje, aby Evropa do 30 let přestala produkovat skleníkové plyny. Komisař pro ochranu klimatu Miguel Arias Canete uvedl, že do roku 2050 musí pocházet 80 % proudu z obnovitelných zdrojů. Zbytek by měla zabezpečovat právě jaderná energie.

https://www.wiwo.de/technologie/umwelt/erneuerbare-energien-erstmals-mehr-stromkapazitaet-als-kohle-und-atomkraftwerke/23693740.html

https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/klima-zielmarke-1.4230176

https://technet.idnes.cz/vitr-nefoukal-nemci-pritopili-co-nam-zima-rika-o-energeticke-revoluci-12h-/tec_technika.aspx?c=A170202_140455_tec_technika_mla

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů