zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucký výzkum vlivu klimatických změn na rostliny boduje ve světě

19.05.2019
Zemědělství
Klimatická změna
Olomoucký výzkum vlivu klimatických změn na rostliny boduje ve světě

Vědec z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR Pranav Sahu získal v Indii ocenění za výzkum rostlin a jejich reakcí na změny klimatu. Jeho práce získala druhé místo na sympoziu Evropské molekulárně-biologické organizace EMBO, které se konalo 15.-17. dubna v Dillí.

Konference, které se zúčastnilo na 150 vědců z celého světa, informovala o nejnovějších poznatcích ve výzkumu abiotického stresu a jeho vlivu na rostliny. Pranav Sahu z Centra strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, má z ocenění velkou radost.

Ještě více ho ale těší, že jeho výzkum bude mít přímý dopad do praxe a že o něm mohl přednášet právě ve své rodné zemi: ,,Jsem z Indie. Považoval jsem za důležité informovat právě tady o výsledcích mého bádání. I tuto zemi už v současnosti sužují klimatické změny, zvyšuje se průměrná teplota a hrozí častěji sucho či povodně. Těší mě, že studie vzbudila velký zájem a doufám, že inspiruje další kolegy."

Práce Pranava Sahu se zaměřuje na huseníček rolní a jeho růst v simulovaných podmínkách klimatických změn v Evropě a v severní Africe v letech 2020 a 2050. Podobná data zatím nejsou nikde jinde k dispozici.

Aleš Pečinka, vedoucí výzkumné skupiny, ve které Pranav Sahu pracuje, zdůrazňuje, že tyto informace jsou důležité a pomohou k tomu, abychom se mohli včas a efektivně připravit na změny klimatu, které přijdou: ,,Jsme rádi, že naše výsledky poslouží vědcům i šlechtitelům. Už nyní se ukazují některé zajímavé a neočekávané výsledky. Z dosavadních dat například vyplývá, že kvůli vyšší koncentraci CO2 by mohly rostliny růst v Evropě v roce 2050 rychleji a lépe, než nyní."

Aleš Pečinka dodává, že analýzy ukazují, že klíčové bude jejich zavlažování: ,,Bude ale také nezbytné vyšlechtit plodiny, jež umějí s vodou lépe hospodařit a které si dokáží poradit se suchem. Zemědělci budou muset začít využívat jiné kultivary a celkově se budeme muset naučit lépe hospodařit s vodou v krajině.

V severní Africe oproti tomu nastane jiná, a mnohem složitější situace. Kvůli suchu a horku tam rostliny nebudou prospívat. Kromě těchto poznatků se olomouckým vědcům podařilo identifikovat i některé geny odpovídající za určité znaky rostlin a jejich vlastnosti: ,,Jedním z nich je například obsah pigmentů, barviv, které dokážou vázat volné radikály a příznivě tak ovlivňovat lidské zdraví. Naše bádání potvrzuje, že některé pigmenty umějí chránit i samotné rostliny," vysvětluje Pranav Sahu.

Výzkum by měl skončit příští rok. Podle Aleše Pečinky se ale už nyní otevírají před vědci další výzvy: ,,Chceme například zjistit, jak se budou chovat některé konkrétní druhy obilovin. Rádi bychom také nechali rostliny růst v různorodějších podmínkách."

Pranav Sahu uzavírá, že bez zázemí, které má v České republice, by jeho výzkum nebyl možný: ,,V Olomouci mám podmínky, abych mohl pracovat efektivně a abych dosáhl výsledků, které jsou podle mě důležité, protože se týkají zajištění potravinové bezpečnosti. Můj výzkum by také nebyl možný bez využívání speciálních růstových komor v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v Brně. Děkuji kolegům i vedení obou ústavů Akademie věd ČR."

Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, a Radoslava Kvasničková, Ústav experimentální botaniky AV ČR
Foto: Ústav experimentální botaniky AV ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí