Aktuálně: sucho v krajině nevyřeší přehrady

5. května 2020

Sucho

Aktuálně: sucho v krajině nevyřeší přehrady

,,Naše krajina potřebuje, aby "zapršelo" mnohem víc než z vládou navrhovaných programů. Desítky let se krajina kvůli megalomanskému způsobu hospodaření a emisím skleníkovým plynů proměňuje na místa, kde je sucho a vyprahlo. Má-li se to změnit, nepomohou dílčí populistické projekty, které cílí na voliče, ale krajinu nechávají prakticky beze změn," řekl Jan Skalík, vedoucí programu Krajina z Hnutí DUHA


,,Krajina se suchem prohrává, protože je více než polovina rozlohy zemědělské půdy ohrožená utužením a erozí. Půda je natolik vyprahlá, že i zemědělci, kteří se o vodu nadstandardně starají, již sami nemohou sucho porazit. Nemá-li české zemědělství uschnout, je potřeba zadržovat vodu přímo v půdě na polích, protože voda v přehradách a dílčí řešení nepomohou. Potřebujeme plány pro rozčlenění krajiny krajinnými prvky a zvýšení obsahu organické hmoty v půdě a také, aby dotace ze Společné zemědělské politiky podpořily právě tyto změny", doplňuje Jan Skalík.

,,Sucho, které naše lesy trápí několik posledních let, jen urychlilo rozsáhlé hynutí především smrkových stejnověkých porostů. Sucho je vedle přemnožené spárkaté zvěře zásadní překážkou při zalesňování vznikajících holin a odrůstání mladých stromků. Je proto nejvyšší čas dát při obnově lesů co největší prostor přirozenému zmlazení, tedy růstu lesa ze semen. Pestrý les bude mnohem odolnější než člověkem zasazené stromky, které navíc často nepřežijí velký teplotní šok po přesunu z lesní školky," dodal Jiří Beneš, koordinátor výzvy Zachraňme lesy z Hnutí DUHA.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů