zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vinaři se obávají o mladé vinice kvůli suchu

14.05.2020
Zemědělství
Sucho
Vinaři se obávají o mladé vinice kvůli suchu

Vody ve vinicích je málo. Vinaři se shodují, že letošek by mohl být z hlediska vláhy horší než suchý rok 2018. Obavy mají hlavně o nově vysazené rostliny. Vyplynulo to z ankety mezi členy Vinařské unie.

,,Pokud se budou suchá období opakovat, bude obtížnější například vypěstovat novou vinici. Už dnes vinaři zavádějí kapkové závlahy. Využívat je ale mohou jen ti, kteří jsou v dosahu zdroje vody, ostatní musí hledat jiná řešení," říká prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.

,,Závlahy letos umístíme na dalších 15 hektarů nově vysazených vinic. V budoucnu plánujeme jejich rozšiřování," říká ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda. Zavlažovací systémy pomáhají například i ve vinařství LAHOFER na Znojemsku.

,,Letošní sadbu provádíme pomocí hydrovrtu, kdy rostliny podsazujeme tzv. ,,na vodu". Toto opatření pomáhá, aby se nové sazenice, které ještě nemají vybudovaný hluboký kořenový systém, lépe ujaly," vysvětluje Pavel Pastorek z vinařství Templářské sklepy Čejkovice.

K zadržení vody ve vinicích pomáhají také tzv. zelené práce. Jejich včasný start, který obvykle připadá na konec května, je ale letos ohrožený kvůli koronaviru. Na tyto činnosti se dlouhodobě nedaří získávat pracovníky z Česka, a větší vinařství se proto musí spoléhat na posily ze zahraničí.

Mrazy i přemnožení škůdci

Změny klimatu s sebou přináší i častější teplotní výkyvy. Ty mohou na révě napáchat větší škody než úbytek vláhy. ,,Problémy budou dělat extrémy, hlavně pozdní jarní mrazy, které dokážou révu silně poškodit, což se projevuje i v dalších letech, keře mnohdy jen živoří," varuje Pavel Pastorek.

Sucho má vliv na náchylnost rostlin k chorobám, má vliv na rozvoj housenek osenic či hrabošů a dalších škůdců, proti kterým se vinaři obtížně brání.

Sucho, které vinaři nepamatují

Reálné dopady letošního sucha se podle vinařů projeví od poloviny června do srpna, kdy réva potřebuje nejvíce vláhy. ,,Už dnes ale v půdě vidíme tak velké praskliny jako koncem srpna v roce 2018," popisuje Josef Svoboda.

,,Počet spadlých srážek od počátku roku je podle našich měření až o 20 % nižší než v roce 2018. Přes zimu napadlo minimum sněhu a na jaře byl déšť zatím ojedinělý. Prognóza pro letošní rok není ideální," uzavírá Petr Chaloupecký z Vinařství LAHOFER.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí