Čtvrtek, 8. prosince 2022

Jihočeši za 1. pololetí vytřídili o třetinu méně baterií než loni

5. října 2020
Jihočeši za 1. pololetí vytřídili o třetinu méně baterií než loni

Jihočeši v letošním prvním pololetí vytřídili 34.861 kilogramů použitých baterií. V meziročním srovnání je to o 33 procent méně. Sběr klesl ve firmách, v obchodech, ve městech, obcích i ve školách. Každý obyvatel kraje vytřídil v průměru 55 gramů baterií. V Česku se za první pololetí podařilo předat k recyklaci 777,9 tun baterií, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 13 procent méně. Vyplývá to ze statistik společnosti Ecobat, která v ČR zajišťuje zpětný odběr baterií.

TIP: Kam s vysloužilými bateriemi vám spolehlivě poradí web a aplikace www.KAMsNIM.cz

"I do třídění a recyklace se promítají koronavirová opatření. Logicky klesl sběr baterií ve školách, které byly od března uzavřené. Méně je také baterií z průmyslu nebo z obchodů. Předpokládáme však, že v druhé polovině roku se situace zlepší. V Jihočeském kraji už několik předchozích let v řadě sledujeme, jak roste množství baterií předaných k recyklaci," uvedl v tiskové zprávě jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.

Loni Jihočeši vytřídili k recyklaci 95 tun baterií, meziročně zhruba o procento méně. Školy v kraji ale vytřídily proti roku 2018 o 28 procent baterií víc. ČTK to již dříve řekla Eva Gallatová z Ecobatu.

Podle Ecobatu patří ČR v třídění baterií mezi nejlepší země regionu. Evropská norma státům ukládá, aby od lidí vybraly zpět k recyklaci nejméně 45 procent všech baterií, které se v daném roce dostaly do oběhu. Toto číslo se podařilo splnit již v roce 2016. Ecobat zajišťuje zpětný odběr baterií od roku 2002, v současnosti provozuje přes 22.000 sběrných míst. Ročně se v ČR vytřídí 1700 tun baterií.

Zdroj: ČTK, redakčně upraveno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů