Úterý, 26. září 2023

Opozice prosadila podporu recyklace - snížení DPH na zpracování komunálních odpadů

Opozice prosadila podporu recyklace - snížení DPH na zpracování komunálních odpadů

Daňový balíček, který byl ve Sbírce vyhlášen 31.12.2020 s sebou přináší i jednu důležitou věc z hlediska tolik potřebné podpory recyklace, která je v ČR zatím zcela nedostatečná a na kterou bohužel "zapomněla" i nová odpadová legislativa.

V rámci tzv. daňového balíčku, který vyšel 31. prosince 2020 ve Sbírce zákonů pod číslem 609/2020 došlo i ke změně zákona o dani z přidané hodnoty. Novelizační bod, který se nakonec podařilo prosadit, je ve znění, připraveném odbornou pracovní skupinou RecHelp. Skupina vznikla již před dvěma lety. ČAOH byla jejím zakládajícím členem, spolu s dalšími odborníky a zástupci recyklačních firem (viz zde). Skupina jako první definovala seznam nutných podprůných opatření k podpoře recyklace. Řada opatření vychází z doporučení EU a z doprovodných dokumentů balíčku oběhového hospodářství.

Příslušný pozměňovací návrh na snížení DPH u zpracování komunálních odpadů pro recyklaci dříve opakovaně odmítlo MŽP. To bohužel na svém odmítnutí trvalo i při projednávání odpadových zákonů ve Sněmovně, podle čehož pak hlasovali i vládní poslanci. Naopak Ministerstvo průmyslu tento pozměňovací návrh dlouhodobě podporovalo jako vhodný k nutné podpoře recyklace. A dokonce jej i samo navrhovalo v rámci připomínkového řízení, avšak tehdy neúspěšně.

Finálně bylo o této vhodné podpoře recyklace hlasováno ve Sněmovně dne 20. listopadu 2020, už né v rámci odpadové legislativy, ale nově v rámci tzv. daňového baličku - jmenovité výsledky hlasování, tedy kdo jak hlasoval, jsou k dispozici zde, na sjetině z Poslanecké sněmovny.


Co konkrétně se mění - snižuje se zdanění úpravy komunálních odpadů

Klíčovou změnou je novelizační bod č. 7 novely zákona o DPH. Ve vztahu k nakládání s odpady se jedná o změnu přílohy č. 2 tohoto zákona, do které byla doplněna nová položka.

Příloha č. 2 obsahuje Seznam služeb podléhajících první snížené sazbě daně (15 %). Tato příloha již obsahovala položky ,,38.1 Sběr a přeprava komunálního odpadu" a ,,38.2 Příprava k likvidaci a likvidace komunálního odpadu".

Nově byla nyní doplněna ještě klíčová položka ,,38.3 Zpracování komunálního odpadu k dalšímu využití; druhotné suroviny". Touto změnou tedy dojde formou snížení DPH k určité podpoře zpracovatelského a recyklačního průmyslu, která je v současné době v ČR zatím bohužel zcela nedostatečná. Nízká podpra recyklace ve spojení s řadou dalších věcí činí vážné problémy v agendě svozu a zpracování odpadů, zejména plastů - více např zde.

Samozřejmě, že ani tato aktuální změna recyklaci nespasí, ale jedná se o další velmi potřebnou pozitivní vlaštovku, která ukazuje, že dlouhodobá snaha má smysl a že recyklaci je nutné podobnými nástroji dále podporovat. Jinak nebude splnění závazných recyklačních cílů evropských směrnic v ČR možné.


Ke stažení

novela zákona o DPH, která snižuje daňovou sazbu na činnosti úpravy komunálních odpadů za účelem dalšího využití, druhotné suroviny - sb0246-2020-snizeni-dph-podpora-uprav-komunalnich-odpadu-recyklace-v.pdf [ 733.25 kB, PDF ]


Zdroj: Ing. Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů