zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V sobotu 14. května si připomínáme Světový den pro spravedlivý obchod

14.05.2022
Ekostyl
Zemědělství
V sobotu 14. května si připomínáme Světový den pro spravedlivý obchod

Každý rok druhou květnovou sobotu si připomínáme Světový den pro fair trade, který je věnován podpoře spravedlivého obchodu. Ten dává příležitost pěstitelůmřemeslníkům a zaměstnancům v zemích tzv. globálního Jihu (Afriky, Asie a Latinské Ameriky) uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

,,Realita je ovšem taková, že například celá domácnost pěstitele kakaa v Pobřeží slonoviny si nyní za den vydělá průměrně jen 160 Kč, takže například čokoládu by si sami mohli dopřát jen velmi těžko, i kdyby u nich byla dostupná," připomíná Hana Malíková, ředitelka neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko. Odhaduje se, že na kakaových plantážích v západní Africe je nuceno pracovat přes 2 miliony dětí.

Vláda Pobřeží slonoviny navíc nedávno oznámila, že se na následujících šest měsíců sníží cena kakaa vykupovaného od pěstitelů o 25 %. Organizace Fairtrade International proto vyzvala Evropskou komisi, aby se v nařízení o náležité kontrole lidských práv pro sektor kakaa a čokolády v EU zavázala k uznání důstojného příjmu. ,,Pěstitelé z družstev s certifikací Fairtrade budou za prodané kakaové boby v tomto období dostávat zaručenou minimální fairtradovou cenu, protože vládou stanovená cena klesla pod její úroveň. Za podmínek Fairtrade ale bohužel prodají jen část své produkce, protože poptávka po kakau s etickou certifikací stále ještě není dostatečná," připomíná H. Malíková. Navíc pěstitelé z necertifikovaných družstev záchrannou síť v podobě minimální výkupní ceny nemají.

Kromě minimální výkupní ceny 2400 USD za tunu kakaových bobů (která je nyní o 13 % vyšší než výkupní ceny stanovené vládou v Pobřeží slonoviny) dostávají fairtradová družstva (nejen v západní Africe) příplatek ve výši 240 USD za tunu, který mohou investovat do zvyšování efektivity pěstování a do rozvoje komunit, například budování škol, zdrojů pitné vody, dopravní infrastruktury nebo zdravotní péče.

Pěstitelé na globálním Jihu teď čelí nejen nízkým výkupním cenám a klimatické změně, ale navíc i pandemii COVID-19. Navzdory pokračující pandemii pěstitelé nadále pracují, aby vyrobili potraviny a nápoje, které denně nakupujeme, a snaží se u toho dodržovat bezpečnost a zároveň se vyrovnat s pokrytím narůstajících výrobních nákladů. Fairtrade je v tom i nadále podporuje. V loňském roce jsme celosvětově prostřednictvím několika partnerů zajistili více než 390 milionů korun na pomoc v boji s pandemií i na podporu opětovného nastartování jejich podnikání.

Světový den pro spravedlivý obchod se ve světě slavil poprvé roku 2002. V Česku se tento den připomínal poprvé v roce 2004. Od roku 2011 se vrcholem oslav stal v ČR piknikový happening Férová snídaně. Běžně má podobu komunitního pikniku, který pořádají dobrovolníci a dobrovolnice na téměř 200 místech republiky a schází se na něm přes 8000 lidí. Vyjadřují tak podporu pěstitelům, jak ve svém okolí, tak těm daleko ve světě. Letos kvůli pandemii nebudeme snídat komunitně, ale v úzkém kruhu na výletě.

Hlavní benefity zapojení pěstitelů do systému Fairtrade:

  • Dostávají spravedlivě zaplaceno a děti mohou posílat do školy (dětská a otrocká práce je v certifikovaných družstvech zakázaná).
  • Demokraticky a společně rozhodují o bonusovém fairtradové příplatku.
  • V roce 2019 představoval fairtradový příplatek pro 1,7 milionů farmářů celkově 190 milionů EUR, průměrně tedy 118 000 EUR na zapojené družstvo. V Pobřeží slonoviny a Ghaně 220 000 pěstitelů rozhodovalo o 25 milionech EUR.
  • Jsou zapojeni do spolurozhodování o celém nastavení systému Fairtrade, na výročních valných hromadách organizace mají 50% volebních hlasů.
  • Dbají na dodržování lidských práv a vytvářejí protidiskriminační programy.
  • Výbory pro nerovnosti mužů a žen zajišťují, aby se pracovnice na farmě nebály ozvat ohledně problémů diskriminace, mzdové nerovnosti nebo sexuálního obtěžování.
  • Pěstují šetrně k životnímu prostředí a posilují svou odolnost vůči globálním změnám klimatu.
  • Expertní a praktické poradenství pomáhá družstvům zavádět ekologické fairtradové standardy zahrnující zákaz odlesňování, redukci uhlíkové stopy a ochranu biodiverzity.

Systém Fairtrade a známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích). Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity.

Fairtrade Česko a Slovensko, z.s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv.

Již od roku 2004 pracujeme na zvyšování informovanosti o principech a smyslu systému Fairtrade. V České republice a na Slovensku zastupujeme globální organizaci Fairtrade International, jsme garantem vysoké kvality a důvěryhodnosti ochranné známky FAIRTRADE. Monitorujeme český a slovenský trh s fairtradovými výrobky a podporou uvědomělé spotřeby napomáháme k tomu, aby se fairtradové výrobky v co nejvyšší míře dostávaly do obchodní sítě v ČR a na Slovensku. Vedle spolupráce s obchodníky působíme také na širokou veřejnost, a to prostřednictvím aktivit, na kterých se podílíme, jako jsou kampaně Fairtradová města, Fairtradové školy nebo happening Férová snídaně. Více na www.fairtrade.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí