zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko v EU volalo po podpoře zemního plynu, přestože jeho cena je hlavní příčinou zdražování energií

08.10.2021
Energie
Česko v EU volalo po podpoře zemního plynu, přestože jeho cena je hlavní příčinou zdražování energií

Státy Evropské unie si vyměnily názory na růst cen energií a na legislativní balíček Fit for 55 na jednání Rady pro životní prostředí (ENVI). Česká reprezentace vznesla požadavek na plnou podporu zemního plynu jakožto tranzitního paliva. [1] Například Frans Timmermans či italská delegace ale na jednání upozornili, že za současným růstem cen energií stojí právě plyn. Stejnou námitku vznesly už minulý týden i české ekologické organizace sdružené v platformách Klimatická koalice a Zelený kruh. Ve společném prohlášení [2] upozornily na to, že za rostoucí cenou energie stojí z 80 % právě plyn. Cena emisních povolenek hraje zanedbatelnou roli.


Dnešní jednání bylo prvním setkáním evropských ministrů a ministryň životního prostředí od vydání nové zprávy Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu. Ta v srpnu důrazně varovala, že šance lidstva na dosažení cíle Pařížské dohody se rychle ztenčuje. Diskutovaný balík klimatických opatření Fit for 55 je snahou Evropské unie přispět k celosvětovému úsilí udržet globální oteplení na konci století na hranici 1,5 °C. Klimatické závazky jednotlivých států a regionů budou předmětem diskuse i na nadcházející 26. klimatické konferenci OSN (COP26) v Glasgow. Od té se poprvé od summitu v Paříži v roce 2015 očekává navýšení klimatických závazků jednotlivých zemí dle aktuálních možností. Evropský klimatický balík Fit for 55 odráží zvýšený klimatický závazek Evropské unie. Podle nedávného hodnocení OSN [3] ale ani aktuálně známé závazky k dosažení cíle Pařížské dohody stačit nebudou. Přes proklamované úsilí snížit globální emise do roku 2030 o 45 % by aktuální závazky zemí znamenaly místo poklesu nárůst globálních emisí o 16 %. I cíl Evropské unie je hodnocen jako nedostatečný. Řada nevládních organizací by za spravedlivý příspěvek EU považovala cíl snížit emise do roku 2030 o 65 %. [4]

Jitka Martínková z Klimatické koalice řekla: ,,Ve světle nové zprávy IPCC musí letošní rok znamenat zásadní zlom v úsilí o ochranu klimatu. Nejpozději na listopadové klimatické konferenci OSN v Glasgow by měly jednotlivé státy představit jasné závazky, jak k dosažení cíle Pařížské dohody přispějí. Česká vláda bohužel hledá po většinu času důvody, proč nepřispět pokud možno ničím."

Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku řekla: ,,Vyjednávání o balíčku Fit for 55 na poli EU začalo. Česká republika má šanci přijít s konstruktivními návrhy, které pomůžou jak nám, tak i zbytku EU, modernizovat ekonomiku a udržet si globální konkurenceschopnost. Bohužel končící vláda tuto příležitost zatím nevyužila, snad se to povede té příští."

Jan Rovenský z Greenpeace řekl: "Smysl české vlády pro absurdní humor zjevně nezná hranic. Volat po větší podpoře zemního plynu ve chvíli, kdy jeho zdražování způsobuje největší a nejrychlejší růst ceny elektřiny v novodobé historii, může jen blázen."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí