Sobota, 20. dubna 2024

Senzory v Říčanech ukázaly, jak se ve skutečnosti kontejnery využívají

Senzory v Říčanech ukázaly, jak se ve skutečnosti kontejnery využívají

Moderní technologie představují praktickou příležitost na zlepšení každodenního života i v menších obcích. Přesvědčili se o tom i v malebné jihomoravské obci Říčany u Brna, kde po úspěšném otestovaní aktivně zavádějí chytré technologie pro efektivnější správu nejen odpadu, ale také na monitorování vodních ploch.


V obci s přibližně dvěma tisíci obyvateli se do projektu pustili rozvážně. Technologii na monitorování odpadu se nejdřív rozhodli otestovat na 10 kontejnerech, aby si ověřili, jak celý systém funguje a co přesně od něho v realitě mohou očekávat.

"O projektu chytrého monitorování odpadu jsem poprvé slyšel na konferenci věnované tématu smart cities. Myšlenka mě velmi zaujala. Neměli jsme přesnou představu o tom, jak rychle se kontejnery plní a ve kterých komoditách. Chtěli jsme zjistit, zda ten nastavený způsob vývozu má v současné podobě smysl," takto začal příběh aktivního testování technologií Sensoneo v Říčanech u Brna pod taktovkou starosty Jana Studeného.

Odpad vzali do svých rukou

Minulý rok se obec ohledně svozu částečně osamostatnila - svozová společnost sváží bioodpad, komunál a plast. Papírový odpad a sklo sváží obec svépomocí. Kvalita života a čistota jsou jednou z největších priorit vedení obce. Z tohoto důvodu se mimo jiné snažili zabránit také domácímu spalování větví a materiálu vhodného na štěpkování. Tento druh odpadu sbírají svépomocí - větve štěpkují, drtí a vyrábějí z nich dřevní štěpku, která se následně využívá v zahradách jako mulč.

"Papír a sklo děláme vlastními silami. Papírový odpad má dnes hodnotu a naučili jsme se, jak ho zobchodovat. Kontejnery se tímto odpadem naplní rychle, právě díky datům jsme zjistili, že je u této komodity potřeba nastavit cyklus svozu na jednou týdně. Sklo se plní pomaleji a nepravidelně, u tohoto druhu odpadu se senzory opravdu vyplatí. Prostřednictvím monitorování plánujeme zjistit, kam by bylo vhodné umístit kontejnery s větší kapacitou."

Senzory ukázaly, jak se ve skutečnosti kontejnery využívají

Kromě kontejnerů umístěných v rámci obce se Říčany rozhodly monitorovat i kontejnery, které se nacházejí v blízké chatové oblasti. V této oblasti není svoz nastavený pravidelně a zpravidla vyžaduje koordinaci vícera obecních pracovníků. Monitorování prokázalo, že tyto kontejnery se téměř vůbec nevyužívají. Obec si ověřila, které z nich mají opravdu opodstatnění a potvrdila si, že jejich počet může výrazně snížit. Monitorováním kontejnerů obec současně získala možnost "zkontrolovat", zda svozová společnost opravdu plní svoje úkoly podle smlouvy: "Je to velmi hodnotná funkcionalita, "dodal starosta.

První výsledky byly k dispozici velmi rychle: "Monitorování v reálném čase prokázalo, že od momentu vyprázdnění se kontejnery následně naplní velmi rychle a nárazově, což není žádoucí. Podle všeho se využívají pro nárazové vysypání velkého množství odpadu, často lidmi, kteří naší obcí jen projíždějí," Jan Studený, starosta.

Odpad v aplikaci

V souvislosti s monitorováním nejvíce využívají mobilní aplikaci: "Pro běžnou každodenní práci je to ideální nástroj. Nepotřebujeme nic víc než okamžitý přehled. Aplikace je doslova primitivní a nemáme s jejím používáním žádné problémy. Vidíme, co se v terénu děje, a rychle si s chlapy naplánujeme práci. Samozřejmě pokud chci komplexnější informace, podívám se na analytiku v systému."

Jan Studený je přesvědčený, že senzory svoje opodstatnění potvrdí naplno tehdy, až se využijí plošně: "Pak to má smysl, protože máte opravdu perfektní a celistvý přehled o odpadu v rámci celé obce." Obec se proto rozhodla nasadit dalších 40 senzorů, aby získala komplexní přehled nad produkcí odpadu v obci a zamezila tzv. odpadové turistice.

Nejen kontejnery, ale i rybník a kanalizace

Kromě účelu monitorování kontejnerů se obec rozhodla vyzkoušet senzory také na monitorování vodních ploch. V obci se nachází přírodní koupací biotop. Jde původně o 60 let staré koupaliště: "V souvislosti s biotopem nás trápí ztráta vody. Je totiž závislý na přítoku vody, a jelikož je obrovský (6000 m2), pak i odpar vody je velký. Pro nás je důležité vodu dopouštět co možná nejméně, protože ten externí zdroj je znečištěný. Vysledovali jsme v čase, co tu výšku hladiny ovlivňuje," doplnil Jan Studený.

V obci se nachází také bývalá požární nádrž, kam dnes chodí děti chytat ryby: "Všechnu vodu čerpáme, nemáme přítok, a čerpadlo se vyčerpává. Sledovali jsme, jestli se drží hladina vody tam, kde potřebujeme. Když voda ubývá příliš rychle, kazí se její kvalita a rybníku to škodí."

V blízké budoucnosti obec zvažuje využít senzory na monitorování přečerpávacích stanic na kanalizaci: "Všechnu vodu čerpáme, protože nemáme stálý přítok. Čerpadlo se proto snadno pokazí. Sledovali jsme, jak dlouho se hladina vody udrží na stabilní úrovni. Když voda ubývá příliš rychle, kazí se její kvalita a rybníku to škodí."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů