Úterý, 23. dubna 2024

V Teplicích začala výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším

V Teplicích začala výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším

Ministerstvo životního prostředí společně se statutárním městem Teplice připravilo exteriérovou výstavu s názvem ,,33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším". Výstava byla zahájena ve středu 23. listopadu v 19 hodin na kolonádě před Domem kultury v Teplicích a potrvá do 21. prosince. Prostřednictvím fotografií se návštěvníci seznámí s historickými událostmi kolem ekologických protestů a následným vývojem zlepšování kvality ovzduší a životního prostředí v severních Čechách.

Stav životního prostředí byl v severních Čechách v 80. letech 20. století v důsledku intenzivní průmyslové činnosti a zejména těžby uhlí velmi špatný. Především v zimním období, kdy se k průmyslovým emisím přidalo ještě lokální vytápění uhlím, byla koncentrace škodlivin dokonce nejvyšší na celém světě. V důsledku toho tu byla nejkratší délka dožití v celém Československu a lesy v Krušných horách byly zdevastované kyselými dešti. Pro tehdejší režim byla průmyslová výroba důležitější než zdraví lidí. Nespokojenost obyvatel narůstala a v listopadu 1989 vyústila v Teplicích v demonstrace za čistší ovzduší.

,,Byli to právě obyvatelé Teplic, kteří zareagovali na nedýchatelný vzduch a nebáli se dát najevo, že se nechtějí více dusit. Mladí lidé dokázali vyburcovat další obyvatele a ekologické protesty byly předzvěstí pro celonárodní demonstrace, které pak zapříčinily pád komunismu. Nešlo jen o důležitý politický mezník, ale také přelomový moment pro ochranu životního prostředí v ČR. V dobách komunistického režimu ochrana ovzduší v zásadě neexistovala a od té doby jsme ušli významný kus cesty, kdy se nám podařilo významně snížit množství vypouštěných emisí do ovzduší," řekl u příležitosti otevření výstavy ministr životního prostředí.

Výstava 33 let cesty za svobodou a čistým ovzduším prostřednictvím řady dosud nepublikovaných fotografií. Návštěvníci uvidí historické záběry obyvatel Teplic, kteří vyrazili s transparenty do ulic a nevzdávali se. Zachyceny jsou také přelomové momenty vůbec prvního dialogu s tehdejší vládnoucí garniturou na teplickém zimním stadionu. Kromě toho výstava obsahuje fotografie zničené severočeské přírody a její vyobrazení dnes, kdy v Podkrušnohoří proběhly rekultivace těžbou postiženého území.

Výstavu doprovodila panelová diskuze na teplickém gymnáziu. U příležitosti ,,trojkového" výročí začátku ekologických demonstrací v Teplicích tu diskutovali ministři životního prostředí České republiky a Slovenska Marian Jurečka a Ján Budaj, dále Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, senátor Hynek Hanza, ale také Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice, Helena Plachá, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ v Ústí nad Labem a zástupci tehdejších studentů Karolína Žákovská a Jan Sajdl.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů