Úterý, 6. června 2023

Agregace flexibility mění český energetický trh. Vznikla nová odborná platforma SAF

Agregace flexibility mění český energetický trh. Vznikla nová odborná platforma SAF

Uplynulý turbulentní rok, kdy závratným tempem vzrostly ceny energií, ukázal na problémy energetického trhu. Česko doplácí zejména na neexistující legislativu v oblasti agregace flexibility a akumulace, kterou nám dlouhodobě vytýká Evropská komise. Agregace flexibility společně s ukládáním energie přitom otevírá cestu k rozvoji obnovitelných zdrojů. V reakci na potřebu přechodu na moderní trh s elektřinou vzniklo Sdružení agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF). Odborná platforma, začleněná v Asociaci pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, bude podporovat rozvoj agregace elektřiny a využití flexibility.

Agregace flexibility hraje klíčovou roli v moderní, digitální a decentrální energetice, která je vyžadována legislativou Evropské unie nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i efektivity řízení soustavy. ,,Přispívá k transformaci energetiky a celkové efektivitě nakládání s energií. Chybí ale legislativa, která by umožnila plošný rozvoj agregace flexibility. Na to reagujeme založením sdružení SAF, které bude koordinovat technické záležitosti a jednotná obchodní a legislativní stanoviska za sektor agregace," řekl Petr Řeháček, ředitel SAF.
,,Když se podíváme na Západ, není pochyb: Česko je ve využívání agregace energetické flexibility pozadu. V Nano Energies se to už několik let snažíme změnit, a tak jsme rádi, že nám na pomoc přichází SAF. Stabilizace sítě pomocí regulace výkonu výrobních i spotřebních zařízení je totiž budoucnost řízení přenosové soustavy. Je to technologie, která už nyní české síti pomáhá, její potenciál je ale mnohem větší," doplnil Stanislav Chvála, CEO Nano Energies.
S počínajícím snižováním celoevropské závislosti na fosilních palivech, rozvojem OZE a odstavováním starých uhelných bloků začíná také provozovateli české přenosové soustavy ČEPS chybět regulační energie, kterou tyto zdroje poskytují pro řízení soustavy.
"Vítáme založení SAF jako našeho klíčového partnera při rozvoji využívání flexibility malých zdrojů, akumulace a spotřeby, která bude při řízení energetické soustavy a zajištění spolehlivosti a bezpečnosti dodávky elektřiny hrát stále větší roli," uvedl Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS.
Legislativní vakuum a hrozba sankcí
Povinnost legislativně ukotvit pojmy agregace flexibility a akumulace ukládá Česku evropská legislativa. Oproti zemím nejen západní Evropy je ale Česko pozadu, navíc hrozí sankce ze strany Evropské komise, tzv. infringement.
,,Letos na Velikonoční pondělí jsme zažili situaci, kdy ČEPS musel odpojovatsolární elektrárny kvůli potížím s řízením sítí a došlo k tomu, že jsme byli nuceni vypínat nejlevnější a nejčistší zdroj energie, místo abychom vyrobenou energii z OZE uložiliči ji flexibilně mohli využít. Nemuselo se to stát, pokud bychom měli vyřešenou agregaci flexibility společně s akumulací," řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek, který je zároveň předsedou představenstva Solární asociace.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) plánuje na urgence trhu reagovat tzv. Transpoziční novelou energetického zákona, která má představit chybějící prvky pro stabilitu elektrizační soustavy.,,Již na začátku letošního roku jsme měli v plánu novelu řešit. Z důvodu aktuální situace na trhu a delšímu projednávání Lex OZE II, předpokládáme její projednávání v průběhu léta a podzimu," dodal René Neděla, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky na MPO. Podle Petra Řeháčka bude právě Transpoziční novela nejakutnějším tématem SAF a jeho členové tak budou mít možnost aktivně se podílet na tvorbě moderního energetického trhu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů