zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kontroverzní odpadová novela - průběh třetího čtení ve sněmovně

25.06.2014
Odpady
Kontroverzní odpadová novela - průběh třetího čtení ve sněmovně

S ohledem na mnoho dotazů, jak v pátek probíhalo projednávání novely zákona o odpadech, ke které jak je již mediálně známé, načetl svůj kontroverzní pozměňovací návrh poslanec Okleštěk, přináší Česká asociace odpadového hospodářství čtenářům webu úplný stenozáznam tak, jak je k dispozici také na stránkách poslanecké sněmovny.

Projednávání tohoto bodu začalo kritickým vystoupením paní poslankyně Havlové, která celou situaci ohledně kontroverzního návrhu novely stručně shnrula se zdůrazněním, že návrh nemá podporu široké odborné veřejnosti. Dále požádala o hlasy pro svůj pozměňovací návrh. Ten se týkal původního meritu věci, tedy problematiky elektrozařízení a také mimo jiné opakovaných námitek, které k dosavadnímu monopolnímu nastavení oblasti sběru a zpracování elektro, již několik měsíců vznáší antimonopolní úřad a které novela zatím nereflektuje. Pozměňovací nárvh byl podán ve druhém čtení, v hlasování jej však poslanci nepodpořili.

Zásadní bylo vystoupení pana ministra Brabce, který měl slovo jako druhý. Pan ministr sdělil následující:

"Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych vám jenom chtěl říct v návaznosti na to, co říkala paní kolegyně Havlová, že jsme vzali v úvahu celou debatu, která se vedla v rámci druhého čtení, celou řadu dalších debat s odborníky a i po dohodě s kolegou Oklešťkem a i dalšími kolegy, jsme se rozhodli, že nepodpoříme pozměňovací návrhy. Ony tam zůstávají, ale nepodpoříme je. A budeme v té odborné debatě o těch klíčových věcech, u kterých ale jinak nepochybuji o tom, že jsou správně, budeme je prosazovat dál, v té odborné debatě budeme pokračovat. To znamená, dnes za poslanecký klub ANO mohu říci, že nepodpoříme pozměňovací návrh ani pana kolegy Oklešťka, ani pana kolegy Böhnische, které směřovaly k těm klíčovým změnám. Děkuji."

Důležité jsou také komentáře pana poslance Kučery, Laudáta, Böhnische, ale i paní poslankyně Konečné. Pan poslanec Laudát mimo jiné pozitivně hodnotil kritický a jednoznačný postoj senátního klubu ČSSD ke zvolené formě předložení a projednávání zásadních změn v legislativě odpadového hospodářství - záznam tiskové konference senátního klubu ČSSD je zde (odpady od stopáže 5:15).

Závěr projednávání novely ve třetím čtení byl takový, že kritizovaný pozměňovací návrh poslance Oklešťka nebyl přijat, prohlasovány nebyly ani varinatní pozměňovací návrhy k návrhu poslance Oklešťka.

S celým průběhem třetího čtení je možné se seznámit v tomto stenozáznamu třetího čtení tisku 172 - stenozaznam-3.-cteni.pdf [ 83.93 kB ].

Pro informaci přikládáme i stenozáznam z druhého čtení tisku 172, k jehož výsledku je shrnující informace pod tímto odkazem - a stenozáznam je zde stenozaznam-2.-cteni.pdf [ 142.8 kB ]

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Související informace: 18.06.2014 - ČT - Události, kometáře - Kubera x Okleštěk k novele zákona o odpadech

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí