zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 40. Najdou-li šéfové EU odvahu, sníží závislost na plynu o 40% a ušetří 500 miliard euro ročně

29.06.2014
Energie
Číslo týdne: 40. Najdou-li šéfové EU odvahu, sníží závislost na plynu o 40% a ušetří 500 miliard euro ročně

Dovoz plynu do států EU může klesnout o 40 procent, pokud se dnes a zítra na summitu EU hlavy vlád shodnou na silném závazném cíli pro energetickou efektivitu. Vyplývá to z dopadové studie k navrhované energetické politice Unie, která unikla z Bruselu [1].

Podle studie při 40% snížení spotřeby energie do roku 2030 také klesne částka za dovoz fosilních paliv o 500 miliard EUR ročně.

Česká vláda dosud usilovala jen o slabý cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, který by srazil závislost na dovozu o ubohých 9 % a znamenal zbytečně vydávat za dovoz fosilních paliv o 300 miliard ročně víc než je třeba. Bohuslav Sobotka se však může přiklonit k progresivním státům jako Německo, Dánsko či Řecko, které silný závazný cíl prosazují [2].

Naší zemi by se silná evropská politika více než hodila. Jsme rekordmany v plýtvání energií i v emisích skleníkových plynů. Zároveň máme obrovské možnosti, jak zvyšovat energetickou efektivitu. Experti spočetli, že spotřebu energie v českých domech můžeme snížit o 60 procent [3]. Již se současnými technologiemi a bez změny paliva může průmysl srazit spotřebu energie o celou čtvrtinu. To je dvojnásobek výroby jaderné elektrárny Temelín [4].

Nová progresivní odvětví průmyslu by zase rozhýbal závazný evropský cíl pro obnovitelné zdroje energie. EU je stále důležitým hráčem ve výrobě technologií pro čistou energetiku [5]. Státy jako Dánsko a firmy jako Siemens vedou globální žebříčky ve výrobě těchto technologií. Jak ukazuje příklad nejen Dánska, ale i ekonomické studie, k úspěchu je třeba silná domácí poptávka po těchto technologiích [6].

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

"Bohuslav Sobotka a jeho evropské kolegyně a kolegové mají v ruce zásadní trumf ve sporu s Putinovým režimem. Mohou snížit evropský dovoz plynu o 40 procent a účty o 500 miliard euro ročně, stačí chtít a správně se rozhodnout."

"Premiér Sobotka se však bude muset snažit i doma. Jeho vláda slíbila nasměřovat ekonomiku k větší energetické efektivitě a srazit dovoz ropy a plynu pomocí antifosilního zákona. Jeho příprava však stále ještě ani nezačala."Kontakty:

Jiří Koželouh
, program Energetika, suroviny, ekonomika; telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace; telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí