zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno dostalo od státu dotaci téměř 400 milionů korun na autobusy

08.07.2014
Ekologická auta
Urbánní ekologie
Brno dostalo od státu dotaci téměř 400 milionů korun na autobusy

Brno dostalo od státu dotaci téměř 400 milionů korun na pořízení 88 autobusů na plynový pohon. Chce je pořídit na přelomu roku. Dalších 12 autobusů bude mít Dopravní podnik města Brna (DPMB) koncem července, kdy má být hotová i unikátní plnička na plyn v Brně-Slatině. Městský podnik ji společně s 12 autobusy pořídí za 120 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí DPMB Linda Hailichová.

Celkem bude v Brně v příštím roce jezdit na plyn stovka autobusů, je to jeden z nejrozsáhlejších projektů v zemi.

"Hlavní cíle projektu jsou tři. Snížit negativní vliv provozu autobusů na životní prostředí ve městě Brně až o 766 kilogramů prachových částic za rok, obnovit vozový park a tím zvýšit podíl nízkopodlažních autobusů ze 40 na 70 procent a snížit finanční náklady na provoz městské hromadné dopravy," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Podle odborníků má stlačený zemní plyn nejlepší ekologické i ekonomické parametry. "Podniky s 30 autobusy mohou ušetřit ročně přes deset milionů korun," uvedl Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS).

DPMB provozuje 301 autobusů, z nichž nejstarší je z roku 1989. Letos v létě dostane Brno také 22 kloubových naftových autobusů od výrobce Solaris, příští rok dostane dalších 14 za 236 milionů korun. V březnu také skončily dodávky deseti minibusů od firmy Iveco.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí