zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znojmo třídí z komunálního odpadu dřevo, ušetří až milion ročně

09.07.2014
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
Znojmo třídí z komunálního odpadu dřevo, ušetří až milion ročně

Až milion korun ročně by mělo ušetřit Znojmo na poplatcích za nakládání s odpadem. Radnice se se společností .A.S.A. EKO Znojmo se dohodla, že z velkoobjemového odpadu, který se vozí na skládku, se bude třídit dřevo. To tvoří zhruba třetinu ze 6000 tun komunálního odpadu, uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková. S tříděním se začalo již v červnu.

"Využili jsme zvýšené poptávky na trhu po dřevěných odpadech. Dřevo se bude dále využívat, město uspoří a ještě jde o šetrný přístup k životnímu prostředí," uvedl starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

S vytříděným dřevem bude obchodovat zmíněná společnost, město ušetří především na poplatcích za skládkování. "Máme dva sběrné dvory, kam lidé vozí starý nábytek a jiné odpady ze dřeva. Dosud se všechen vozil na skládku," řekl Gabrhel.

Město se snaží úsporně hospodařit s odpadem již delší dobu, letos díky tomu snížilo roční poplatek za odvoz odpadu z 500 na 400 korun. V roce 2011 vznikla nová kompostárna v Únanově, díky níž se snížily náklady na likvidaci bioodpadu na polovinu. Letos Znojmo zahájilo bezplatnou distribuci nádob na bioodpad a od jara jej sváží zdarma. Před dvěma lety také společnost EKO-KOM vyhlásila město jako nejlepší v třídění odpadů na jižní Moravě.

Zdeněk Meitner

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí