zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na vládou schválený návrh OP Životní prostředí se snesla kritika

11.07.2014
Obecné
Dotace
Na vládou schválený návrh OP Životní prostředí se snesla kritika

Se zhruba 70 miliardami korun počítá aktuální verze Operačního programu Životní prostředí pro nadcházející roky 2014 až 2020. Návrh programu dnes schválila vláda. Nejen OPŽP ale i další programy, jak je vláda přijala, však kritizují nevládní organizace. Investice z evropských fondů podle nich mají sloužit k promyšlené a dlouhodobé změně české ekonomiky, a nikoliv jen k lepení nejhorších problémů. Tyto navrhované verze prý mohou narazit u Evropské komise.

Podle ministerstva životního prostředí předkládaný program oproti svému předchůdci snižuje kritizovanou nadměrnou administrativu pro žadatele a příjemce, například menší časovou náročností procesu od podání žádosti o podporu po proplacení podpory i srozumitelností dokumentace.

Navržený rozpočet OPŽP 2014-2020 činí celkem 2,6 miliardy euro (71,5 miliardy Kč) a má šest prioritních os. O možném navýšení se podle Dominiky Pospíšilové z tiskového odboru MŽP ještě jedná.

Konkrétně s čerpáním evropských dotací na životní prostředí má ČR dlouhodobě problémy. Nové vedení MŽP odhaduje, že se nestihne vyčerpat zhruba 20 miliard korun z pěti miliard eur (asi 137 miliard Kč), které byly v dosavadním programovém období k dispozici. Ztráty přitom mohly být i vyšší. Ministerstvo se je nyní snaží snížit podporou rychlých projektů, které nevyžadují například stavební přípravu.

Ondřej Pašek z CEE Bankwatch Network, zastupující nevládní organizace ve střední a východní Evropě, dnes ale upozornil, že pokud mají nové evropské peníze skutečně prospět životnímu prostředí, bude potřeba upustit například od podpory topení uhlím nebo spaloven. Přednost musí podle něj dostat podpora domácích obnovitelných zdrojů, třeba pelet z odpadní slámy nebo využití slunečního ohřevu teplé vody. Zlepší prý ovzduší, sníží emise skleníkových plynů a dají práci zemědělcům.

Problém vidí i v podpoře spaloven komunálního odpadu, jimž zatím EK nedala zelenou i kvůli tomu, že ČR stále nemá novou odpadovou legislativu a plán, jak zvýšit recyklaci komunálního odpadu nad 50 procent. Ekologové nesouhlasí, že cílem OPŽP je energeticky využít v roce 2020 až 400.000 tun odpadu ročně, což by znamenalo například výstavbu dvou až čtyř spaloven.

"Česká republika by peníze z evropských fondů měla nejprve použít na zvýšení naší nízké recyklace komunálních odpadů na minimálně 60 procent, tedy na úroveň západní Evropy. Teprve pro nerecyklovatelný zbytek by se měla zvažovat podpora pro energetické využití. V opačném případě hrozí, že sice vybudujeme spalovny, ale v recyklaci budeme nadále kulhat za západní Evropou," řekl ČTK odpadový expert Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Nedostatek peněz naopak podle Paška hrozí v oblasti úspor energie. "Pro skutečně účinnou podporu úspor energie bychom měli z EU žádat o 48 miliard korun více," zdůraznil. Pro energetické renovace bytových domů je určeno v Integrovaném Regionálním OP (IROP) 13 miliard a pro veřejné budovy v OPŽP 14 miliard korun. Může se podle Paška totiž stát, že řada lidí se finanční podpory pro zateplení nedočká. Hrozí prý také, že Česko kvůli nízké alokaci evropských fondů na úspory energie nesplní cíl snížit spotřebu energie v roce 2020.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí