zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Paella - španělská pochoutka

02.08.2014
Obecné
Paella - španělská pochoutka

Paella pochází z Valencie a světoznámou španělskou specialitou. Původní recept pochází z 19. století, kdy obyvatelé Valencie v sadech kolem jezera Albufera připravovali rýži s masem z vodního hraboše, úhoři a bílými fazolemi. Tradiční příprava tohoto pokrmu se zachovala, ingredience se však s postupem času změnily.

Existují tyto druhy paelly: valencijská, s dary moře a smíšená.

Typická valencijská paella je bílá rýže se zeleninou (rajčata, někdy také artyčoky) bílými fazolemi, fazolovými lusky, masem - kuře, králík, někdy také kachna nebo šneci a kořením - rozmarýn, sladká paprika, česnek a sůl. Důležitou přísadou je olivový olej a šafrán, který dodává rýži typickou nažloutlou barvu. Paella s plody moře je také velmi oblíbená. Smíšená paella je kombinací obou druhů. Někdy se pro přípravu paelly používá místo bílé rýže černá.

Výraz paella pochází ze starého francouzského slova paelle a ve valencijštině i v katalánštině označuje pánev. Ve valencijštině slovo označuje všechny pánve, v ostatních částech Španělska se používá spíše výraz paellera. Paellera je speciální, ne příliš hluboká ocelová pánev se dvěma držadly po stranách.

Paella se vaří na otevřeném ohni z větví pomerančovníku a borovice a borovicových šišek. Vznikající aromatický kouř se potom odráží v chuti paelly. Tradičně se paella konzumuje přímo z paellery.

ZDROJ: http://www.sabores.cz/, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí