zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Newsletter Chytrá energie - červen 2014

18.07.2014
Energie
Newsletter Chytrá energie - červen 2014
Energetická politika

Dánská vláda má scénáře přechodu na 100% zásobování obnovitelnou energií

Dánská energetická agentura, kterou řídí ministerstvo energetiky a klimatu, zveřejnila v polovině května 2014 čtyři scénáře možného přechodu Dánska na úplné zásobování země obnovitelnými zdroji. Všechny scénáře jsou kalkulovány tak, aby Dánsko dosáhlo nezávislosti na fosilních palivech ve výrobě elektřiny a tepla do roku 2035, do roku 2050 se pak mají bez fosilních paliv obejít i doprava a průmysl.

Čtěte dál

Obnovitelné zdroje

Zásobníky na solární proud si razí cestu do německých domácností

Už druhým rokem běží v Německu program, který podporuje vybavení malých solárních elektráren akumulačními zásobníky. Tak zvaná "Energiewende" tak vstupuje do další fáze: majitelé rodinných domů a drobní živnostníci si mohou elektřinu získanou střešními fotovoltaickými panely nejen vyrábět, ale i skladovat a spotřebovávat podle toho, jak potřebují. Tím se jim otevírá cesta k energetické nezávislosti.

Čtěte dál
Obnovitelné zdroje

Energetické plodiny pro podporu biodiverzity

Bioplyn se považuje za obnovitelný zdroj energie, způsob jeho získávání je však v mnohém problematický. Bioplynové stanice většinou zpracovávají kejdu a další odpad z živočišné výroby, což nepřímo podporuje průmyslové velkochovy zvířat. Další hlavní surovinou je kukuřice, speciálně šlechtěná pro energetické využití. Kvůli státní podpoře biopaliv pěstování této kukuřice značně narostlo, což má za následek zvýšené nasazení chemických postřiků, vyčerpávání půdy, její erozi a ztrátu biodiverzity. Je proto nanejvýš žádoucí hledat další energeticky využitelné plodiny, jejichž pěstování by bylo ekologicky přijatelné a zároveň vneslo do krajiny potřebnou pestrost.

Čtěte dál

Energetická
            efektivita

Britská obdoba Zelené úsporám

Vláda Velké Británie zahájila podpůrný program pro domácnosti vytápěné obnovitelným teplem. Po dobu sedmi let od pořízení kotle na biomasu, tepelného čerpadla či solárního systému na ohřev vody bude jeho majitel dostávat dotaci na každou jednotku vyrobeného tepla. Do programu se může přihlásit každá domácnost, jejíž obydlí projde testem energetické efektivnosti budovy. Zjednodušeně, nárok na podporu obnovitelného tepla mají pouze zateplené domy.

Čtěte dál
Jaderná energetika

Prodlužování životnosti stárnoucích reaktorů - nová éra jaderného rizika

Obsáhlá studie s názvem Lifetime extension of ageing nuclear power plants: Entering a new era of risk zveřejněná Greenpeace na jaře 2014 přináší komplexní pohled na problematiku stárnutí jaderných reaktorů a snahu majitelů prodlužovat jejich provoz o řadu let přes dobu projektované životnosti.

Čtěte dál
Ropná problematika

Spolu proti dolu

V sobotu 23. srpna se na polsko-německé hranici lidé z celé Evropy chytí za ruce a symbolicky spojí dvě komunity, kterým hrozí zbourání kvůli těžbě uhlí. Buďte u toho i Vy!

Čtěte dál
Klima

Česká republika bezdůvodně odmítá přijetí tří klimaticko-energetických cílů pro rok 2030

Po několikaměsíčním vyjednávání upustila Česká republika od prosazování 35% cíle pro snížení emisí skleníkových plynů . Není divu - byla s tímto bizarním požadavkem v celé Evropě jediná. Dočkáme se nyní změny postoje české vlády i k oběma dalším cílům? Je zarážející, že Česká republika odmítá přijetí cílů pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů a zvýšení energetické efektivity, když je zcela v jejích možnostech a v jejím zájmu obojího dosáhnout.

Čtěte dál
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí