zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Téma zdraví jako integrální součást plánování a řízení měst - Zdravá města jdou příkladem

25.07.2014
Urbánní ekologie
Zdraví
Téma zdraví jako integrální součást plánování a řízení měst - Zdravá města jdou příkladem

Přestože je téma zdraví jednou ze zásadních složek kvality života a ovlivňuje nás všechny, v praxi veřejné správy v ČR je to téma stále velmi podceňované. Obce však disponují velkou řadou nástrojů k jeho pozitivnímu ovlivnění a vylepšení podmínek pro zdraví svých občanů - ať už formu osvěty, cílených preventivních programů nebo například budováním a vylepšováním infrastruktury pro pohyb všech generací, podporou kvality stravování ve školách či formou různých grantových pobídek. Pro to, aby politická reprezentace věděla, kam přesně cílit, je však nejprve nutné s pomocí odborníků detailně zmapovat zdravotní stav obyvatel v daném regionu, vyhodnotit příčiny a hledat vhodná řešení.

Zdravá města jdou v této oblasti příkladem - nejen ve zmiňované osvětě a v kampaních, ale právě i konkrétními kroky v rámci strategického plánování a řízení. V řadě měst i regionů se zpracovávají tzv. zdravotní plány - odborné koncepce podpory zdraví založené na komplexní analýze zdravotního stavu místních obyvatel. Ty zjistí, jaká jsou nejčastější či nejzávažnější zdravotní rizika v daném místě a následně na to, by měla připravit a nastavit konkrétní opatření. Dokumenty jsou zpracovány v souladu s tematickým Manuálem, připraveným odbornou Pracovní skupinou pro Zdravotní plány při Ministerstvu zdravotnictví. Plány jsou dále tematicky propojovány nejen na evropskou strategii Zdraví 2020, ale zejména na ostatní relevantní strategie obce a také její rozpočet.

O zpracování zdravotních plánů zájem roste. Tím, kdo tuto aktivitu jako jeden z prvních v Česku ukázal v praxi, bylo Zdravé město Brno. Mezi další, kteří v posledních letech takovýto plán připravovali a nyní jej aktualizují, patří například Zdravá města Chrudim, Jihlava, Vsetín, Hodonín, Tábor, Ústí nad Labem či Litoměřice. Zdravá města Prachatice a Strakonice budou analýzu zdravotního stavu obyvatel i zdravotní plán zpracovávat poprvé.

"Národní síť Zdravých měst je svým členům pro tyto aktivity významnou oporou, a to nejen v oblasti metodické spolupráce při tvorbě zdravotních profilů i samotných plánů, ale v odůvodněných případech poskytuje i finance na zpracování zdravotních analýz. Téma zdraví se tak snad postupně stane integrální součástí plánování a řízení obce, tak jako je tomu v jiných zemích na západ od nás a kdo jiný, než Zdravá města, by měla jít v tomto příkladem", dodává Petr Švec, ředitel NSZM ČR.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí