zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalá irská prezidentka bude emisarkou OSN pro změnu klimatu

16.07.2014
Klimatické změny
Bývalá irská prezidentka bude emisarkou OSN pro změnu klimatu

Bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová se stala velvyslankyní Organizace spojených národů pro změnu klimatu. Oznámilo to tiskové středisko OSN. Bude to její další vysoká funkce ve Spojených národech, pro které pracuje od ukončení prezidentského mandátu.

Sedmdesátiletou političku především čeká náročná úloha při přípravě blížícího se klimatického summitu, který svolal generální tajemník OSN Pan Ki-mun na září do New Yorku. Bude se snažit přimět hlavy států a vlád, aby se shodly na závazných cílech boje proti klimatickým změnám.

O globální klimatické dohodě, která by měla platit od roku 2020, se má rozhodnout na následné vrcholné schůzce OSN k tomuto tématu. Ta se bude konat koncem příštího roku v Paříži.

Robinsonová byla první prezidentkou Irské republiky od prosince 1990 do září 1997. Hned poté vykonávala až do roku 2002 funkci Vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Ve službách Spojených národů pak pracovala i dál, v roce 2013 ji Pan Ki-mun jmenoval zvláštní emisarkou pro oblast Velkých afrických jezer.

V nové funkci bude irská politička a diplomatka podle sdělení tiskového střediska OSN úzce spolupracovat s dalšími zvláštními zmocněnci Pan Ki-muna pro změnu klimatu Johnem Kufuorem a Michaelem Bloombergem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí