zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nízkoemisní zóna sníží v ulicích Prahy emise o asi 5 až 6 procent

21.07.2014
Doprava
Ovzduší
Urbánní ekologie
Nízkoemisní zóna sníží v ulicích Prahy emise o asi 5 až 6 procent

Zavedení nízkoemisní zóny má v centru Prahy podle zástupců hlavního města snížit množství emisí o pět až šest procent. Do zóny budou moci vjet pouze auta splňující minimálně emisní kategorii 3, která je závazná pro dieselové vozy vyrobené po roce 2001 a benzinové po roce 1993. Nová zóna však podle odborníka na dopravu Petra Moose nevyřeší problém vzniku prachových částic. Pravidla pro vjezd chce Praha postupně zpřísnit. Zóna má začít fungovat od ledna 2016.

"Naše očekávání na dopady v rámci snížení množství emisí v centrální části města je v řádu pěti až šesti procent. Kolik to ale bude přesně, to se uvidí," řekl ČTK náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Vliv na pokles emisí má podle Nouzy již existující zákaz vjezdu aut nad šest tun - pokud by již nebyl zaveden, procento by bylo vyšší.

Podle odborníka na dopravu z ČVUT Petra Moose zóna však neřeší problém prachových částeček označovaných PM10, které vznikají například třením pneumatik o asfalt. "U toho je třeba volit jiná řešení," řekl ČTK Moos. Praha proto nechává kupříkladu ulice kropit, čímž se do ovzduší dostává méně prachu. Zavedení zón bude prý pro město přesto přínosem. "Velmi dobře se uplatňuje v evropských městech s hustou aglomerací, kde může dojít ke snížení emisí až o deset a více procent," řekl ČTK Moos.

Do zóny budou mít povolen vjezd pouze vozy splňující emisní limity kategorie 3. Limity se od roku 2018 ještě zpřísní. Podle Moose není možné kvůli stáří vozového parku v Česku nastavit přísnější limity již nyní. Průměrné stáří aut je 14,2 roku. "Mnoha lidem by to způsobilo nenadálé problémy, toto je rozumná cesta," řekl.

Problémy se splněním limitu nebudou mít podle mluvčího dopravního podniku (DPP) Jiřího Štábla autobusy MHD. "Výjimku pro vjezd pro vozidla veřejné linkové autobusové dopravy stanovuje přímo zákon o ochraně ovzduší. Dopravní podnik by tak z tohoto důvodu o výjimku nemusel žádat, již ji upravuje zákon," sdělil mluvčí DPP Štábl.

Plocha zóny bude zabírat zhruba 10 až 12 procent území Prahy a pokrývat území uvnitř městského okruhu. Sahat tak bude zhruba od Holešovic na severu po Braník na jihu a od Malé Strany a Smíchova na západě až do Strašnic. Kontrolovat jednotlivé vozy budou policisté a strážníci. Náklady na zřízení zóny budou podle odhadu magistrátu mezi zhruba 642.000 korun až 1,1 milionu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí