zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ať nás to baví! Exkluzivní rozhovor Kanceláře Paktu starostů a primátorů se starostou města Bristol

27.08.2014
Urbánní ekologie
Ať nás to baví! Exkluzivní rozhovor Kanceláře Paktu starostů a primátorů se starostou města Bristol

V tomto exkluzivním rozhovoru Kanceláře Paktu starostů a primátorů starosta Bristolu, Evropského zeleného hlavního města roku 2015, vysvětluje, že energetický přechod nesouvisí jen s bojem proti změně klimatu, ale - a to především - s "bezprostředními výhodami pro náš život". "Máme-li zachránit svět, ať nás to baví !" uvedl starosta.

V Bristolu, kde zavedli místní měnu ku prospěchu podniků ve městě a pro blahobyt všech, se velmi silně angažuje místní komunita ve všech společenských sférách, a udržitelná energetika nezůstává stranou. V Bristolu vznikla v roce 1977 společně s jinými velkými asociacemi také společnost Sustrans, britská dobročinná společnost propagující udržitelnou dopravu. "Bristol je plný lidí, kteří městu vtiskují jeho podobu" a má velké ambice, což jsou podle Fergusona dva hlavní faktory, díky nimž se jeho město stalo Evropským zeleným hlavním městem. Starosta je toho názoru, že by se měla založit "rodina" takových zelených metropolí, které budou své poslání šířit po celém světě. Držitelem stávajícího titulu je v letošním roce (2014) signatářské město Paktu (Kodaň) a tak tomu bude i v roce 2016: nedávno bylo vyhlášeno, že po Bristolu převezme žezlo hlavní město Slovinska, xx.

V rámci tohoto 4minutového rozhovoru se starosta Bristolu také zabývá tématy jako zlepšování zdravotního stavu, tvorba pracovních míst v energetice, energetická chudoba a povinnost bohatých spotřebovávat spravedlivý podíl zdrojů a snižovat spotřebu energie v souladu s průměrnými hodnotami.

V závěru Ferguson vysvětluje, jak "v rámci spolupráce s Paktem starostů a primátorů můžeme sdílet zkušenosti , učit se od ostatních a vypůjčovat si nápady". Co se týče konkrétně EU, dodává, že "právě ve městech bude docházet ke změnám, a proto nám prosím naslouchejte, spolupracujte s námi a my budeme úzce spolupracovat s vámi".

Který starosta či primátor zasedne v křesle při rozhovoru kanceláře Paktu příště ?

>> Bulletin Paktu starostů a primátorů Červenec 2014 <<

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí