zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie: první obchod nabízející výhradně zboží bez jednorázových obalů

05.08.2014
Odpady
Francie: první obchod nabízející výhradně zboží bez jednorázových obalů

Obchod s potravinami La Recharge (= doplnění) otevřel 8. července v historické části centra Bordeaux. Na tom by nebylo nic výjimečného, pokud by se ovšem nejednalo o první soudobý obchod nabízející zboží bez jednorázových obalů, tedy volně ložené a ve vratných obalech.

Za projektem stojí dva mladí Francouzi, spolužáci ze střední školy: Jules Rivet, čerstvý absolvent magisterského studia se zaměřením na podnikové finance, a Guillaume de Sanderval, absolvent se specializací na energetickou politiku. Samotný nápad se zrodil před dvěma lety a jeho podnětem byla snaha podílet se na snižování vyprodukovaného odpadu domácnostmi i průmyslem. Inspirací jim pak byly podobné projekty v Londýně, Barceloně nebo USA. Přípravy započaly v září loňského roku a projekt byl zčásti financován z crowdfundingu.

Nabídka obchodu La Recharge stojí především na lokálních produktech, a to bez jednorázových obalů. S tím souvisí nutnost spolupráce napřímo s výrobci - zatím La Recharge spolupracuje se čtyřiceti a číslo určitě ještě naroste.

Mléčné výrobky se prodávají ve vratných obalech, stejně tak pivo nebo víno. V obchodě jsou k zakoupení skleněné lahve a nádoby pro ty zákazníky, kteří je s sebou nemají, a to za příznivé ceny. Cílem La Recharge je přimět zákazníky, aby se do obchodu vraceli s vlastními nádobami na nákup požadovaného množství toho kterého zboží. Nabídka na prodejní ploše 80 m2 je celkem široká a je srovnatelná s běžnými samoobsluhami s potravinami a smíšeným zbožím: sezónní ovoce a zelenina, pečivo, vejce, jogurty, sýry, olivový olej, rýže, těstoviny, cereálie, víno, pivo, sladkosti, ale i mycí a čisticí prostředky a další zboží.

Úspěch, se kterým se obchod zatím setkává, předčil všechna očekávání mladých podnikatelů. V obchodě je stále plno a nakupují jak zvědaví návštěvníci, co se přišli původně "jen podívat", tak ti, kteří přicházejí již vybaveni vlastními nádobami.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ČR/CzechTrade v Paříži.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí