zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mořská biologie aneb dvacet tisíc mil pod mořem 2

03.08.2014
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Mořská biologie aneb dvacet tisíc mil pod mořem 2

Pro velký zájem pořádáme už druhou expedici k Baltu. Láká vás práce mořských biologů, podmořský svět a neprobádané hlubiny oceánů? Tak s námi pojeďte na prodloužený víkend do severního Německa!

Čeká vás kurz mořské biologie a spousta přírodovědných zážitků v muzejních expozicích, akváriích i na plážích Baltského moře. V moři budeme odebírat vzorky, které pak prozkoumáme v polní laboratoři. Našimi průvodci budou během celé expedice odborníci z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Exkurze se uskuteční od čtvrtka 18. září 2014 do neděle 21. září 2014. Odjíždíme ve čtvrtek v 8:00 hodin od budovy Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2).

Pátek a víkend strávíme v Německu, kde si prohlédneme přístavní město Stralsund a jeho mořská muzea, národní park Jasmund na ostrově Rujána a Přírodovědné muzeum v Berlíně. Do Prahy - opět před budovu fakulty na Albertově 6 - se vrátíme v neděli zhruba ve 20:00 hodin.

Čtyřdenní exkurze je určena všem nadšeným přírodovědcům od 12 let věku, kteří se zajímají hlavně o biologii.

Na co se můžete těšit?

Ve čtvrtek 18. září vyrazíme z Prahy autobusem do Sellinu, který se nachází na ostrově Rujána v Baltském moři. Po 600 kilometrech cesty se ubytujeme v Sellinu v jednom z hotelů sítě Jugendherbergen, kde budeme bydlet až do neděle.

Odtud se v pátek 19. září vydáme do nedalekého Stralsundu. V tomto přístavním městě nás čekají dvě mořská muzea, která jsou vyznáním lásky k mořím a oceánům. Prostřednictvím mnoha expozic a akvárií seznamují návštěvníky s životem v Baltu a v dalších, hlavně severských mořích.

Muzeum Ozeaneum nabízí tři výstavní expozice. Velmi působivá je část s modely velryb a jiných mořských obrů v životní velikosti. Součástí Ozeanea jsou také velká i menší akvária, která věrně napodobují nejrůznější přírodní stanoviště.

Meeresmuseum v historickém centru Stralsundu nám pak přiblíží mořskou biologii, rybolov a faunu i flóru Baltského moře.

alt: V Ozenaeu můžete obdivovat úchvatné modely mořských gigantů. V Ozenaeu můžete obdivovat úchvatné modely mořských gigantů.

V sobotu 20. září máme namířeno do národního parku Jasmund na severovýchodě Rujány. Prohlédneme si tu - shora i zdola - jedinečné křídové útesy, které se tyčí až 160 metrů nad hladinu Baltského moře. Park se pyšní také hlubokými bukovými lesy, jež se rozkládají na křídové plošině z doby ledové.

V neděli 21. září ráno opustíme hotel a pojedeme do Berlína, kde navštívíme jedno z největších německých muzeí - Museum für Naturkunde Berlin. Muzeum je proslulé hlavně svými exponáty dinosaurů z východní Afriky, včetně nejvyšší vystavené kostry dinosaura na světě. V paleontologické expozici navíc uvidíte i skvěle zachovanou fosilii "praptáka" archeopteryxe.

Z Berlína se vrátíme do Prahy, kde se přibližně ve 20:00 hodin rozloučíme.

alt: Dominantou národního parku Jasmund jsou křídové útesy. Dominantou národního parku Jasmund jsou křídové útesy.
alt: Dinosauří kostry v berlínském Přírodovědném muzeu. Zdroj English Wikipedia, autor ilja.nieuwland, licence CC BY 3.0. Dinosauří kostry v berlínském Přírodovědném muzeu. Zdroj English Wikipedia, autor ilja.nieuwland, licence CC BY 3.0.

Cena exkurze činí 4 500 Kč včetně DPH. Částka zahrnuje cestu pohodlným autobusem s klimatizací na trase Praha - Sellin - Stralsund - národní park Jasmund - Stralsund - Berlín - Praha, vstupy do stralsundských muzeí Meeresmuseum a Ozeaneum, do národního parku Jasmund a do Museum für Naturkunde Berlin, ubytování v hotelu v Sellinu (3 noci), polopenzi (3× snídaně a večeře), pitný režim a průvodcovské služby.

Počet míst je omezen, může s námi jet pouze 40 nejrychleji registrovaných účastníků. Proto neváhejte a registrujte se zde.

Pro účastníky je během exkurze zajištěn celodenní pitný režim. V hotelu v Sellinu nás čeká polopenze (začínáme večeří ve čtvrtek, končíme snídaní v neděli). Obědy si zajišťuje každý sám. V pátek je možné obědvat v muzejní restauraci (cca 10 eur), na ostatní dny lze nakoupit v místním supermarketu, kde budeme pravidelně zastavovat.

Upozornění pro rodiče: Každý z účastníků musí být vybaven platným občanským průkazem, případně platným cestovním pasem!

alt: Společně s biology budete z moře odebírat vzorky, které pak prozkoumáte v polní laboratoři. Společně s biology budete z moře odebírat vzorky, které pak prozkoumáte v polní laboratoři.

Snímky v článku Radek Lüftner a Alexandra Hroncová. Další fotografie z naší první výpravy k Baltu si můžete prohlédnout v této galerii.

Autor

Barbora Šejblová

Zdroj: www.prirodovedci.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí