zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Maroko: Casablanca - tramvaj versus metro

12.08.2014
Doprava
Urbánní ekologie
Maroko: Casablanca - tramvaj versus metro

Casablanca je kosmopolitní živě pulsující město s více než 3 mil. obyvatel (cca 12 mil. včetně periférií). Jedním z hlavních problémů města je doprava jeho obyvatel. Do roku 2012 tuto službu vykonávaly pouze relativně zastaralé a neekologické autobusy a rozsáhlá síť taxi.

Vedení města dlouho uvažovalo o konceptu nadzemního metra doplněného tramvajovými linkami. Tento koncept se postupně měnil a v lednu 2013 byla spuštěna 1. linka tramvaje, která protíná střed města a na jednom konci se rozdvojuje (tvoří písmeno Y). Celková délka je přibližně 30 km. Tramvaje dodala francouzská firma Alstom.

Po vypracování řady studií se v červenci t. r. vedení města rozhodlo zcela opustit koncept nadzemního metra a veškerou dopravu zajistit sítí tramvajových linek, které povedou do všech stávajících čtvrtí města a budou končit až na v současnosti budovaných perifériích. Toto rozhodnutí vychází jednak z finančních nákladů (za 1,45 mld. EUR je možné dobudovat dalších 50 km tramvajových tratí, ale jenom 16 km nadzemního metra), jednak z dispozičních a estetických důvodů (14 m vysoké nadzemní metro by hyzdilo bulváry města).Ilustrační obrázek

Konečná podoba tramvajové sítě bude stanovena, až proběhne vyhodnocení fungování současné tramvajové linky v porovnání s původními předpoklady. Toto vyhodnocení by mělo proběhnout ke konci roku 2014. Již dnes je například konstatováno, že tramvaj denně přepraví pouze 100.000 cestujících, ačkoliv se původně počítalo s 250 tisíci.

Podobný vývoj lze očekávat i v dalších větších městech Maroka. České firmy by se do budování tramvají mohly zapojit především dodávkou signalizační a zabezpečovací techniky. Pokud jde o dodávku tramvajových vozů, lze se obávat, že se vedení města bude držet současného dodavatele (Alstom).

ZDROJ: Businessinfo.cz, Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení CzechTrade v Casablance.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí