zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kamenictví na hradě Roštejně

03.08.2014
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Kamenictví na hradě Roštejně

Pozdně gotický hrad , který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m.n.m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byli Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenštejnové z Kastelkornu a Podstatští z Lichtenštejna. Dnes je hrad majetkem Kraje Vysočina ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě p. o.
V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969. Po dalších opravách byly ostatní interiery na dnešní trase zpřístupněny v roce 1982. Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Součástí prohlídkového okruhu hradu je i expozice "Kamenictví na Vysočině" situovaná do podzemních sklanatých prostor hradu. Byla otevřena na počátku devadesátých let a je věnována tradičnímu řemeslu na Vysočině, tj. těžbě a zpracování kamene, zejména potom žuly. V okolí hradu lze najít několik zajímavých činných či uzavřených lomů, z nichž nejslavnější je např. žulový lom v Mrákotíně nebo lokality Rácov či Řásná. Z Mrákotína např. pochází i monolitický žulový obelisk na nádvoří pražského hradu, jež byl z Mrákotína do Prahy dovezen za první republiky na speciálním vagonu. Toto a mnoho dalšího zajímavého o kamenickém řemesle se dovíte pokud hrad navštívíte.

ZDROJ: http://www.hrad-rostejn.cz, Enviweb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí