zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní garance za ekologické škody v pololetí mírně klesly

15.08.2014
Sanace, staré zátěže
Státní garance za ekologické škody v pololetí mírně klesly

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod se v průběhu prvního pololetí mírně snížila na 190,6 miliardy korun. Ve srovnání s koncem roku 2013 tak garance klesly o 44 milionů korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu ministerstva financí, který úřad zveřejnil na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2013 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 207,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže.

Ve srovnání s koncem roku 2013 se o dvě snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 175 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvu zveřejňuje MF na internetu.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem před několika lety miliardovou zakázku zrušila. Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí