zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zeman podepsal novelu o nakládání s elektroodpadem

14.08.2014
Odpady
Zeman podepsal novelu o nakládání s elektroodpadem

V Česku vznikne Registr míst zpětného odběru vysloužilých elektrických spotřebičů. Přijetí novely po Česku žádá Evropská unie. Příslušný zákon dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Registr má obsahovat adresy všech sběrných míst pro vysloužilé elektrické spotřebiče bez ohledu na jejich provozovatele. "Umožní tak rychlou orientaci občanům, kde vysloužilé elektrické spotřebiče odevzdat," uvedl dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Návrh novely má zajistit transpozici evropské směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, která vstoupila předloni v platnost.

Návrh novely mimo jiné zavádí novou úpravu definice výrobce elektrozařízení, rozšíření povinnosti posledních prodejců odebírat použitá elektrozařízení či navýšení minimální úrovně dalšího využití elektroodpadu.

Poslanci chtěli novelu původně doplnit o zákaz skládkování recyklovatelného odpadu během deseti let. Obce měly kvůli tomu už od příštího roku zajistit tříděný sběr nejen papíru, plastů a skla, ale také kovů a biologicky rozložitelných odpadů. Poplatky za skládkování odpadu se měly postupně zvýšit ze současných 500 na 600 korun v roce 2015 a až na 1000 korun v roce 2020. Návrh prosazovali poslanci ANO, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale od něj v červnu na poslední chvíli upustil.

Senát v červenci přes výhrady umožnil přijetí novely, senátoři měli ale obavy, zda navrhovaná koncepce nakládání s elektroodpadem nepovede k narušení hospodářské soutěže zpracovatelů tohoto druhu šrotu. Kvůli tomu horní komora novelu neschválila přímo, ale ani ji neodmítla a neupravila. Po uplynutí měsíční lhůty tak norma putovala k prezidentovi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí