zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turecká vláda podpoří plán na otevření olivových polí energetickým firmám

22.08.2014
Energie
Zemědělství
Turecká vláda podpoří plán na otevření olivových polí energetickým firmám

Návrh zákona umožňující otevření olivových polí v Turecku obdrželo vládní podporu ve středu 23. 7. 2014. Rozhodnutí o přijetí zákona však vyvolalo kritiku od řady výrobců.

Ministr zemědělství uvedl během zasedání parlamentu, že vláda bude znovu reagovat na návrh o podpoření otevření půdy energetickým firmám, která byla stovky let použita pro sklizeň oliv.Ilustrační obrázek

Podobný návrh byl v parlamentu představen již pošesté. Předchozí pokusy byly zamítnuty v parlamentních komisích, ale zástupci odvětví tvrdí, že situace je nyní odlišná a vláda k ní tentokrát přistupuje vážněji.

Kritici tvrdí, že vláda se snaží o přijetí zákona zejména z důvodu otevření dalšího pozemku pro plánovanou jadernou elektrárnu v Mersinu a další tepelnou elektrárnu v Yataganu. Ačkoli původní motivace je založena na těchto dvou projektech, pozorovatelé varují před širším poškozením životního prostředí v dlouhodobém horizontu.

Návrh zákona obsahuje odstranění olivových polí o velikosti menší než dva a půl hektaru. To je však v rozporu se zákonem Evropské unie, který říká, že za pozemek olivového pole se považuje plocha o velikosti nejméně jednoho hektaru.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí