zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Brabec na den strážcem šumavské přírody

16.08.2014
Chráněná území
Ministr Brabec na den strážcem šumavské přírody

Národní parky jsou chloubou každého státu. Jejich přírodní stav i každodenní život je prioritou většiny ministrů životního prostředí. Nejinak je tomu i u současného ministra životního prostředí Richarda Brabce, který aktuálně tráví dovolenou v NP Šumava. Koncem září předloží na vládu revoluční novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, jejímž cílem je mj. otevřít národní parky šetrnému turismu. Na ochranu unikátní přírody a turistický ruch v národních parcích dohlížejí strážci. Ministr Brabec si vyzkoušel, co taková práce strážce parku obnáší.

Národní parky a jejich rozvoj patří mezi jednu z osobních priorit ministra životního prostředí Richarda Brabce. Tráví v nich mnoho času, nejenom na pracovních výjezdech, ale i o víkendech nebo během současné dovolené. V rámci poznání fungování národních parků si včera vyzkoušel, co obnáší práce strážce v národním parku včetně ranní kontroly nocoviště v šumavském Novém údolí a služby v terénu v okolí Plešného jezera.

"Nejprve jsme navštívili nouzové nocoviště na Novém údolí, kde jsme si popovídali s asi deseti lidmi o tom, jak skvělý nápad jsou tato nocoviště, kterých je na území NP Šumava celkem sedm. Pak jsme vyrazili po jedné z nejkrásnějších turistických tras na území Národního parku přes Třístoličník, Trojmezí, Plechý až po zážitkovou trasu k Plešnému jezeru. V průběhu cesty jsme potkali spoustu turistů a bylo znát, že strážci Národního parku jsou velmi důležitými osobami. Jsou pro turisty tím prvním kontaktem se Správou Národního parku v přírodě, dokážou poradit, pomoci a je třeba, aby byli ještě více mezi lidmi," říká ministr Richard Brabec.

Hlavní náplní práce strážců je preventivní působení a usměrňování návštěvníků z hlediska zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, dohled na dodržování tohoto zákona a zajišťování bezpečnosti na území Národního parku Šumava.

"Stát se strážcem Národního parku Šumava není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Je pravdou, že většinu své pracovní doby tráví venku v nádherné přírodě Národního parku Šumava, potkává se s návštěvníky, ale jsou na ně kladeny vysoké nároky na znalost území Šumavy, zákona o ochraně přírody a krajiny a na fyzickou kondici. Ale ta práce se mi vážně líbí, je to sen každého kluka - chránit přírodu a lidi v ní," přiznává ministr Brabec.

"Každý strážce absolvuje každoroční předepsané zdravotní prohlídky a zároveň zátěžové, fyzické testy, to znamená, že musí být ve výborné fyzické kondici. Strážce se totiž většinou pohybuje na svém území pěšky, na kole a v zimě na běžkách nebo sněžnicích a bez dobré fyzičky by to prostě nezvládl," vysvětluje tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák. "Strážce Národního parku Šumava dokáže návštěvníkům poradit, předá informace o daném území, o nejkrásnějších stezkách a turisticky dostupných místech, ošetří lehčí i těžší zranění a je připravený zachránit i život," zakončuje mluvčí šumavského parku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v září předloží vládě novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která si klade za cíl zjednodušit a zpřehlednit legislativu našich národních parků, otevřít je šetrnému turismu a posílit roli obcí v rozhodovacím procesu (například o zonaci parků, o regulaci vstupu do nich či možnostech rozvoje a turismu na území parků). Ministerstvo aktuálně sbírá názory a připomínky obcí, krajů i vědců a neziskových organizací na novelu, která zásadně mění dvacet let starý zákon. Návrh novely nově zavádí pojem "klidová území", která zajistí dosavadní ochranu přírody v chráněných územích. Turistům se parky otevřou k šetrnému turismu a role obcí v rozhodovacích procesech o území parku budou zásadně posíleny. Novela by měla být předložena na začátku září do mezirezortního připomínkového řízení a koncem září o ní bude rozhodovat Vláda ČR.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí