zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soumrak uhelného skanzenu

25.08.2014
Energie
Soumrak uhelného skanzenu

Na ekologické regulace hledíme od solárního průšvihu s oprávněnou skepsí. V případě tlaku na zvyšování účinnosti uhelných elektráren se ale hledají protiargumenty těžko. Staré elektrárny jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění, zavírají se v celém vyspělém světě. Není důvod zrovna v Česku udržovat na úkor zdraví lidí v chodu dýmající technické památky. Záměru ministerstva průmyslu uvalit od příštího roku na elektrárny s malou účinností nemalé poplatky proto můžeme v obecné rovině přitakat.

Jenže detailní pohled přece jen drobné pochybnosti vyvolává. Je přinejmenším zvláštní, že nejsou veřejně známé limity účinnosti, takže u regulace, která má začít platit už za čtyři měsíce, stále není jasné, koho se bude týkat. Nejvíce ohrožené nejsou elektrárny ČEZ, který už léta investuje do modernizace , ale zdroje Energetického průmyslového holdingu Daniela Křetínského (Opatovice) a Severní energetické Jana Dienstla (Chvaletice). Dá se sice říci, že nikdo nikoho nenutil kupovat Chvaletice, jež měly podle původních plánů ČEZ skončit do roku 2020. Ale bylo by přinejmenším fér dát v dostatečném předstihu najevo, o jaké poplatky za provozování starých elektráren si stát řekne. Transparentnost podnikatelského prostředí patří k dobře fungujícímu státu stejně jako to, že se stará o průhledný vzduch.

Ale zpět, směr ministerské úvahy je správný hned z několika důvodů. Málo efektivní pálení uhlí je v podstatě plýtváním strategickou surovinou, což je argument, jehož váha se zvětšuje s každým výstřelem na východní Ukrajině. Pominout se nedá ani skutečnost, že Česko "špinavou" energii vyváží, a že tedy za současných nízkých cen prodáváme své životní prostředí hodně lacino. A konečně, zvyšování účinnosti elektráren je pravděpodobně nejrychlejším a finančně nejvýhodnějším způsobem, jak naplňovat požadavky Evropské unie na snížení emisí oxidu uhličitého. Stejnou cestou jdou mimochodem Spojené státy. Podle nedávno zveřejněného plánu prezidenta Baracka Obamy budou muset do roku 2030 americké elektrárny snížit emise skleníkových plynů oproti roku 2005 o 30 procent, přičemž se předpokládá, že limity pro uhelné elektrárny nastartují investice do energetické efektivity a obnovitelných zdrojů a vytvoří 274 tisíc pracovních míst po celé zemi.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí