zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brikety

27.08.2014
Vytápění, zateplení
Brikety

Brikety jsou palivo vyráběné z nejrůznějších materiálů, přičemž nejvýznamnější jsou brikety dřevěné a uhelné. Mezi další typy briket patří tzv. agrobrikety vyráběné ze zemědělských plodin a odpadů, kůrové, rašelinové a papírové brikety.

palivoBrikety jsou slisované za velkého tlaku a teploty bez přidávání umělých pojiv (ty kvalitní, brikety s umělými pojivy existují také, nejsou tak ekologické, jsou levné a nekvalitní) do různých tvarů. Nejznámější jsou brikety válcové, a to buď plné, nebo s dírou uprostřed. Dále jsou tzv. RUF brikety, ty jsou pojmenovány podle lisovacího stroje, kterým se vyrábí. Jeho hlavní vlastnost je, že stlačuje brikety pod vyšším tlakem, takže tyto brikety mají větší soudržnost a déle hoří. Tyto bývají ve tvaru cihliček nebo tzv. salonek ("trojkostek"). Méně známé jsou brikety PINIKEY, které jsou podobné válcovým, ale na průřezu mají tvar šestiúhelníku a také mohou být s dírou nebo bez, a brikety, které mají tvar hokejového puku.

dřevěnéTopit se dá i zlomkovými briketami. To jsou brikety, které nemají standardní tvar, jelikož při lisování došlo ke zlomení nebo jinému poškození. Jsou stejně kvalitní jako standardní brikety, díky poškození jsou ale levnější a prodávají se výjimečně.

Materiál, ze kterého se brikety vyrábí, musí mít co nejmenší částice, aby došlo k optimálnímu slisování a spojení částic. Před lisováním se také materiál suší na co možná nejnižší vlhkost, aby při spalování byla energie spotřebována na produkci tepla a nikoli na odpařování vody (což by také více zanášelo spalovací prostor a komín).

Dřevěné brikety se tedy vyrábí z pilin, uhelné z uhelného prachu, papír a zemědělské produkty se drtí.

eko

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí