zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zhruba 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu přes jižní Čechy

29.08.2014
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Zhruba 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu přes jižní Čechy

Přibližně 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu ze Studánek na Českokrumlovsku do Holašovic na Českobudějovicku. Tam se stane součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. Speciální náklad urazí trasu zhruba 70 kilometrů. Jde možná o největší a nejtěžší kámen, který kdo v Evropě na takovou vzdálenost přepravoval. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci projektu.

Unikátní menhir začnou pracovníci nakládat v pátek odpoledne jeřábem o nosnosti 350 tun. "Předcházet tomu bude symbolický druidský rituál jako poděkování přírodě a místu za kámen," uvedl mediální zástupce projektu Jan Zdeněk. Dodal, že manipulace s monolitem musí být velmi opatrná, aby se nerozlomil.

Speciální vůz s nákladem vyjede do Holašovic v sobotu, pojede prý rychlostí 25 kilometrů v hodině. Do obce na Českobudějovicku by měl kámen dorazit kolem 14:00. Monolit bude před složením v Holašovicích přes náves doprovázet zhruba třicetičlenná keltská družina a socha Radegasta - pohanského boha úrody, pohostinnosti a plodnosti.

Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. Komplex menhirů podobný anglickému Stonehenge před lety vybudoval v Holašovicích místní občan Václav Jílek. Areál ve vesnici zapsané na seznam UNESCO navštěvují turisté. Jílek tvrdí, že kameny přenášejí pozitivní energii. Proto moc stál o to, aby získal velký balvan ze Studánek.

Holašovický Stonehenge má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.

Marek Bílek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí